Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ویزای تحصیلی انگلستان

اقامت و ویزای تحصیلی انگلستان

پایتخت انگلستان: لندن

زبان تحصیل: انگلیسی

مدت تحصیل مقطع کارشناسی در انگلستان: ۳ سال

مدت تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان: ۱ سال

مدت تحصیل دکتری در انگلستان: ۳ سال

یکی از راه های اقامت در انگلستان دریافت ویزاهای تحصیلی در این کشور می باشد. این ویزاها میتوانند به صورت کوتاه مدت و یا بلند مدت باشتد. افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند به 2 دسته تقسیم می شوند، دانش آموزان زیر 17 سال و دانشجویان بالای 17 سال که شامل دریافت ویزا می باشند. کشور انگلستان از دسته کشور هایی می باشد که تحصیل در مدارس آن بسیار معروف است و سالانه افراد زیادی جهت تحصیل اقدام می نمایند. اما باید بدانید کشور انگلستان از دسته کشور های می باشد که روی گپ تحصیل شما حساسیت های ویژه ای دارد و اگر زمانی طولانی بین تحصیل شما باشد امکان رد درخواست ویزای تحصیل شما وجود دارد. شما برای ورود به مقاطع مختلف باید مدارک زبان مورد نیاز را ارئه دهید. شما باید در مقطع کارشناسی مدرک ایلتس 6، مقطع کارشناسی ارشد مدرک ایلتس 6.5 نیم و در مقطع دکتری مدرک ایلتس 7 ارائه دهید. دانشجویان می توانند بعد از تحصیل وارد بازار کاری این کشور شوند. هزینه های تحصیل در انگلستان بستگی به رشته تحصیل شما و دانشگاه مورد نظر شما دارد اما متقاضیان باید هزینه ای حدودا 15 الی 30 هزار پوند در سال را برای تحصیل خود در نظر داشته باشند. هزینه های درخواست ویزا های تحصیل در این کشور حدودا 363 پوند می باشد. همچنین برای دسترسی به خدمات بهداشت ملی (NHS) )در طول اقامت خود، باید سالانه470  پوند بپردازید شما می توانید حداکثر سه ماه قبل از تاریخ شروع دوره خود برای ویزا اقدام کنید.

دوره کار تحصیل انگلستان نیز یکی از روش های مناسب برای تحصیل در این کشور است در این روش شخص می تواند نیمی از دوره تحصیلی خود را کار کند. برای مثال شخصی یک سال به مطالعه تئوری فوق لیسانس می پردازد و یک سال دیگر نیز کار می کند. دانشجو در هنگام کار در این دوره حقوق نیز دریافت می کند و در این دوره کاری شهریه نیز پرداخت نمی کند. متقاضیانی که جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام می نمایند می توانند بعد از تحصیل خود مدت 1 سال در این کشور حضور داشته باشند و به جست و جوی کار بپردازند.

مزایای تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان  به عنوان با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شوند. همچنین ارائۀ رشته‌های مختلف سبب شده است که تحصیل در انگلستان بین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی محبوب باشد و سالانه ۴۴۲,۰۰۰ دانشجوی خارجی در بریتانیا مشغول به تحصیل شوند. از مزایا و دلایل تحصیل در انگلستان ۲۰۲۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم آموزش عالی انگلستان

سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب جایگاه‌های بسیار خوبی شده‌است. دانشگاه‌های انگلستان در رده‌بندی جهانی کیو‌اسQS در سال ۲۰۲۰، موفقیت‌های زیر را کسب کردند: کسب ۴ مقام برتر در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ (دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه یو سی ال (UCL و دانشگاه امپریال کالج لندن) و به ترتیب رتبه‌های چهارم، هفتم، هشتم و نهم جهان را در سال ۲۰۲۰ کسب کردند.)

کیفیت بالای تحصیلی در انگلستان

تضمین کیفیت تحصیلی دانشگاه‌‌های انگلستان در جهان مشهور است. همۀ دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌های انگلستان براساس استانداردهای دقیقی اداره می‌شوند که دولت وضع‌ می‌کند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش‌‌های جهان، می‌توان در دانشگاه‌‌های این کشور به به‌روزترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است. شاهد این امر کسب تقدیرنامۀ موضوعی است که به‌عنوان شاخص کیفیت آثار پژوهشی در نظر گرفته می‌شود. عملکرد قیاسی بین‌المللی پایگاه پژوهشی انگلستان، گروه کسب‌وکار، نوآوری و مهارت.

مدت تحصیل در انگلستان

دورۀ لیسانس در اکثر کشورها ۴ سال است، در حالی که تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس فقط ۳ سال به طول می‌انجامد و تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، فقط ۱ سال به درازا می‌کشد که این مسئله از لحاظ شهریه و هزینۀ زندگی به نفع شماست.

رضایت مندی دانش آموزان از تحصیل در انگلستان

انگلستان با کسب رضایتِ بیش از ۹۰ درصد از دانشجویانش در حوزۀ تجربیات دوران دانشجویی در میان کشورهای انگلیسی‌زبان موفق به کسب بیشترین امتیاز در حوزۀ رضایتمندی دانشجویان خارجی شده‌ است.

آیندۀ روشن شغلی با تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان، با تجارب متحول‌کننده‌ای که برای دانشجویان می‌سازد، موفقیت آنان را در زمینۀ آیندۀ شغلی‌شان تضمین می‌کند. فاصلۀ کم انگلستان از ایران، زمان و هزینۀ رفت و آمد شما و خانواده‌تان را کاهش می‌دهد و زندگی حین تحصیل را برایتان خوشایندتر می‌کند. نظام آموزشی انگلستان کوتاه‌ترین مسیر ممکن را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند وارد دنیای کار شوند.  دانشجویان خارجی به مدت ۲۰ ساعت در هفته اجازۀ کار خواهند داشت.

 

بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی

امروزه قانون آموزش عالی بر این اصل استوار است: هرچه کیفیت آموزشی بالاتر باشد به همان نسبت هزینه‌ها هم بیشتر خواهد بود. دانشگاه‌های انگلیس نمونۀ بارز این اصلند. دانشگاه‌های این کشور، همیشه از لحاظ کیفیت آموزشی بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند، در نتیجه جزو گران‌ترین دانشگاه‌ها هم هستند. اما خبر خوب آنکه بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است تا متقاضیان بتوانند با دریافت آن مشکلات مالی خود را حل کنند.نخست آنکه، دانشجویان باید بدانند حین تحصیل در انگلستان چه خواسته‌هایی دارند. در پی تصمیم دولت در سال ۲۰۱۷، دانشگاه‌های انگلستان مجاز هستند به دانشجویان بومی و اروپایی مبلغ ۹.۲۵۰ پوند در هرسال تحصیلی کمک مالی بدهند (بالاترین مبلغی که در دانشگاه‌های انگلستان وجود داشته است). توجه به این نکته مهم است که دانشجویان خارجیِ غیراروپایی ساکن در انگلستان، موظف به پرداخت شهریه هستند که در بعضی رشته‌ها این مبلغ به بیش از ۵۰.۰۰۰ پوند در هرسال تحصیلی می‌رسد. اگر هزینه‌های زندگی در انگلستان هم به این مبلغ اضافه شود، بورسیۀ تحصیلی به یکی از ضروریات تبدیل خواهد شد و باید توجه داشت که دریافت بورسیۀ تحصیلی انگلستان کاری سخت و دشوار است و به طور معمول بیشتر معطوف به مقطع دکترا و کارشناسی ارشد. در بریتانیا و انگلستان دو نوع بورسیه وجود دارد که یکی از این بورسیه‌ها را دولت و دیگری را دانشگاه‌‌ها ارائه می‌دهند.بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی، بسته به کشورِ هر فرد، می‌تواند به دو دسته تقسیم شود:

بورسیۀ دولتی

1.  بورسیۀ تحصیلی شوینگ انگلستان Chevening Scholarships

این بورسیه، برنامۀ اصلی بورس تحصیلیِ انگلستان است. این طرح با هدفی بلندمدت درصدد پشتیبانی از دانشجویان با استعداد در زمینه‌های علمی است و از زمان تأسیس طرح در سال ۱۹۸۳، هزاران دانشجو از آن بهره‌مند شده‌اند. بودجۀ طرح را ادارۀ امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع FCO و دانشگاه‌ها تأمین می‌کنند. این طرح، دو نوع بورسیۀ تحصیلی ارائه می‌دهد که شامل بورسیۀ تحصیلی و کمک‌هزینۀ تحصیلی است.ذمعمولاً بورسیۀ تحصیلی شوینگ برای دوره‌های یک سالۀ ارشد در دانشگاه‌های انگلستان اعطا می‌شود، اما ممکن است به دیگر دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم تعلق گیرد. برای دریافت این گونه بورسیه‌های تحصیلی، متقاضیان باید شهروند یکی از کشورهای زیر پوشش بورسیۀ شوینگ باشند. از دیگر شرایط لازم برای دریافت این بورسیه، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

در دست داشتن مدرک کارشناسی

داشتن ۲سال سابقۀ کار

برخورداری از توانایی زبانی لازم

2.  بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع انگلستان

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده، طرحی غنی است که با همکاری ۵۳ کشور جهان (انگلستان و مستعمرات سابقش) به عنوان قسمتی از کشورهای مشترک‌المنافع تأسیس شده است. بودجۀ این طرح را دپارتمان توسعۀ بین‌المللی تامین می‌کند. ادانشجویانی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند که در کشورهای پذیرفته‌شده در بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع زندگی می‌کنند وخواهان دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های انگلستان هستند. بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع به‌طور معمول به دوره‌های زیر اعطا می‌شود:

دوره‌های یک سالۀ کارشناسی ارشد یا دوره‌های معادل آن.

دوره‌های دکترا که ۳ تا ۴ سال طول می‌‌کشد.

بورسیۀ تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، شهریۀ دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه‌های ضروری زندگی و دیگر مخارج را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر این بورسیه به دانشجویان این رشته‌ها اعطا می‌شود: مهندسی و فناوری- علوم کاربردی و نظری -کشاورزی - علوم اجتماعی و علوم انسانی

بورسیۀ غیردولتی 

1.  بورسیۀ تحصیلی دانشگاه آکسفورد

بورسیۀ تحصیلی رودز Rhodes House Scholarshipsیکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین طرح‌‌های بورسیه در جهان است. در این طرح، بورسیۀ تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود که قصد دارند در دانشگاه آکسفورد تحصیل کنند. هرساله ۹۵ دانشجوی ممتاز موفق به دریافت این بورسیۀ تحصیلی می‌شوند. این بورسیه نه تنها تمام مبلغ شهریه را پوشش می‌دهد، دو بلیط رفت و برگشت به دانشگاه و کشور محل سکونت در زمان شروع و اتمام دورۀ تحصیل هم در اختیار متقاضی می‌گذارد. دریافت بورسیۀ تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی سخت است، اما این روند در دانشگاه آکسفورد سخت‌تر است. دانشجویانی که درصدد دریافت این بورسیۀ تحصیلی هستند، باید در مواردی همچون اقامت، سن و مقطع تحصیلی واجد شرایط باشند. از آنجایی که دانشگاه آکسفورد از بهترین دانشگاه‌های جهان است، ورود به آن بسیار رقابتی و دشوار است و متقاضیان باید پیشینۀ پژوهشی بسیار درخشانی داشته باشند. همچنین، دانشگاه محدودیت‌های سنی وضع کرده است که این محدودیت در بخش‌های مختلف متغیر است. معمولاً دانشجویان بین ۱۸ تا ۲۸ سال مجاز به اقدام برای دریافت بورسیه هستند.

2. بورسیۀ تحصیلی گیتس کمبریج

دانشگاه کمبریج، که یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و جهان است، طرحی بی‌نظیر برای جذب دانشجویان بین‌الملل و بورسیۀ آن‌ها دارد. برنامۀ بورسیۀ تحصیلی گیتس بخشی از این طرح است که پشتیبانی مالی متقاضیان با استعداد خارجی با هدف پذیرش آن‌‌ها در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلیِ این دانشگاه را به عهده گرفته است.

3. بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول 

بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول را دانشکدۀ تجارت Said دانشگاه آکسفورد ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. متقاضیانِ دریافت این بورسیۀ تحصیلی، نباید شهروند کشور انگلستان باشند و باید حداقل ۱۲ ماه تجربۀ کاری مرتبط داشته باشند. بورسیۀ تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های ضروری زندگی را پوشش می‌دهد.

4. بورسیۀ تحقیقاتی ادینبورگ

دانشگاه ادینبورگ به دانشجویان خارجی بااستعدادی که مایلند دورۀ دکترای خود را در این دانشگاه بگذرانند، ۳۰ بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینۀ شهریه را پشتیبانی می‌کند و متقاضیان باید برای کسب شرایط لازم، نخست برای پذیرش در دوره‌های دکترای دانشگاه ادینبورگ اقدام کنند.

5. بورسیۀ تحصیلی انگلستان از شورای فرهنگی بریتانیا

دانشجویان بین‌المللی که در صدد دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، می‌توانند بورسیۀ تحصیلی آیلتس را از شورای فرهنگی بریتانیا دریافت کنند. این نوع بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند و از مبلغ ۳.۰۰۰پوند تا ۱۰.۰۰۰پوند متغیر است. همگی دانشجویان از سرتاسر جهان می‌توانند برای دریافت بورسیۀ تحصیلی آیلتس اقدام کنند.

6. بورسیۀ تحصیلی دنیس هلند 

کالج دانشگاه لندن چندین بورسیۀ تحصیلی برای متقاضیان خارجی دوره‌های کارشناسی در نظر گرفته است  که توانایی پرداخت شهریۀ خود را در خارج از کشور ندارند. مبلغ این بورسیه ۹.۰۰۰پوند برای هر سال تحصیلی است و دانشجویان آزاد هستند این مبلغ را برای شهریۀ دانشگاه یا هزینه‌های زندگی خرج کنند. بهترین سن برای دریافت این بورسیه ۲۵ سال یا کمتر در زمان شروع به تحصیل است.

7. بورسیۀ تحصیلی دانشگاه بریستول

دانشگاه بریستول برای دانشجویان با استعداد خارجی در مقطع کارشناسی، ۵ بورسیۀ تحصیلی در نظر گرفته است. مبلغ این بورسیه ۸.۵۰۰پوند و مقدار آن بیشتر از مبلغ شهریه است.

8. بورسیۀ تحصیلی دانشگاه کینگستون لندن 

دفتر بین‌المللیِ دانشگاه کینگستون لندن به همۀ خارجی‌هایی که تمایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه دارند، بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. بورسیۀ تحصیلی بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند که مبلغ آن حدود ۴۰۰۰ پوند است.

9. بورسیۀ بین‌المللی دانشگاه ساسکس 

دانشجویان غیراروپایی که تمایل به تحصیل در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ساسکس دارند، می‌توانند در طرح بورسیۀ این دانشگاه شرکت کنند. این بورسیه برای یک سال تحصیلی اعطا می‌شود و نیمی از هزینه‌های شهریه را پوشش می‌دهد.

10. بورسیۀ تحصیلی دانشگاه شفیلد 

اگر دانشجویی به ادامۀ مقطع دکترا در دانشگاه شفیلد تمایل داشته باشد، می‌تواند با دریافت بورسیه، مشکل پرداخت شهریه را حل کند. هرساله این دانشگاه ۵ بورسیۀ تحصیلی به متقاضیان واجد شرایط مقطع دکترا اعطا می‌کند. این شهریه کامل است (۲۰.۰۰۰پوند) و تمام هزینۀ شهریه و دیگر مخارج را پوشش می‌دهد.

11. بورسیۀ بین‌المللیِ دانشگاه وست مینستر

دانشگاه وست مینستر به دانشجویان بین‌المللی که درصدد ثبت نام برای مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، بورسیۀ تحصیلی ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی تمام هزینه‌های شهریه، اقامت، مخارج زندگی و پروازهای رفت و برگشت به لندن را پوشش می‌دهد.

12. برنامۀ فولبرایت، ویژۀ دانشجویان خارجی 

برنامۀ فولبرایت را یک سناتور آمریکایی راه‌اندازی کرد. این برنامه یک طرح بورسیۀ رقابتی و مبتنی بر شایستگی است که برای استفادۀ عموم دانشجویان سراسر جهان مناسب است که تمایل به ادامۀ تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

13. بورسیۀ بین‌المللی مهندسی در مقطع کارشناسی

دانشگاه ناتینگهام ترنت دانشجویانی را بورسیه می‌کند که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در رشتۀ مهندسی ورزش، الکترونیک و مهندسی پزشکی دارند. همۀ دانشجویان، از سرتاسر جهان، می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. این بورسیۀ تحصیلی قسمتی از مخارج ‌آن‌ها را تأمین می‌کند و مبلغِ آن ۵.۰۰۰ پوند در هر سال است.

14. بورسیۀ تحصیلی رشتۀ مدیریت کسب‌وکار در دانشگاه برونل

دانشگاه برونل لندن به دانشجویان بین‌المللی بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند که قصد تحصیل در دورۀ (MBA) مدیریت اجرایی کسب و کار دارند. این بورسیۀ تحصیلی جزئی و سقف آن ۶.۴۲۰ پوند است.

15. بورسیۀ تحصیلی دانشگاه کاردیف

بورسیۀ تحصیلی در دانشگاه های ولز هم ارائه می‌شود. دانشگاه کاردیف یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و از اعضای گروه راسل است و طرح‌های متعدد بورسیه دارد که به دانشجویان خارجی اهدا می‌شود. اگر فردی قصد ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاهی پیشرفته و با کیفیت را داشته باشد، این دانشگاه به وی پیشنهاد می‌شود.

بورسیه های تحصیلی در مقاطع دکترا،پست داک و پوزیشن شغلی-تحقیقاتی:

حقوق سالیانه:
دکترا:18000پوند

پست داک و پوزیشن شغلی-تحقیقاتی:
حدود27000تا36000پوند

 

شرایط تحصیل رایگان در انگلستان

فرایند دریافت بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، استانداردهای ثابتی دارد. مدارک لازم برای هر درخواست به عواملی همچون نوع بورسیه یا سازمان ارائه‌دهندۀ آن بستگی دارد.ممکن است بعضی از بورسیه‌های تحصیلی که دولت پشتیبانی می‌کند نیازمند مدارک خاصی باشند، درحالی‌که ممکن است دیگر سازمان‌ها خواستار مدارک دیگری باشند. از طرف دیگر، دانشگاه‌ها شرایط ویژۀ خود را دارند؛ در نتیجه تفاوت زیادی در این رویه وجود دارد. همان‌ طور که از دانشگاه‌های برجسته انتظار می‌رود، فرایند دریافت بورسیۀ تحصیلی تا حدودی دشوار است. در نتیجه احتمال می‌رود مدارک بیشتری برای پذیرش دانشجو درخواست شود تا کمیتۀ ارزیابی بتواند بهترین متقاضی را انتخاب کند. از شرایط تحصیل رایگان در انگلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 معدل بالا

مدرک زبان

 مقالات معتبر بین‌المللی

همچنین باید متذکر شد که نمرۀ زبان آیلتسی که دانشگاه‌های انگلستان برای ورود به دورۀ لیسانس می‌پذیرند حداقل ۶ و برای فوق لیسانس ۶.۵ یا ۷ و دکترا ۷ و بالاتر است.

شرایط تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس

متقضیان برای ورود به‌ دانشگاه‌های انگلستان‌ در مقطع لیسانس، می بایست حداقل امتحانات سه درس از دوره   A-Level   را با موفقیت بگذرانندو یا اینکه Foundation دوره  را بگذارانند. بر خلاف کشورهای دیگر که دوره لیسانس  ۴ سال به طول می انجامد ، دوره کارشناسی در انگلستان ۳ساله است و فوق‌لیسانس در انگلستان تنها ۱ سال به درازا می‌کشد که این مساله خود از لحاظ شهریه و هزینه زندگی به نفع دانشجویان  می باشد و این خود یکی از مهمترین دلایل تحصیل در انگلستان می باشد. دارندگان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ از بیشتر كشورها نیز برای ورود به‌ دانشگاه های انگلستان‌ باید امتحانات‌ فوق‌ را بگذرانند. البته‌ طی سالیان‌ گذشته‌ در مواردی دانش‌آموزان‌ سال‌هايی آخر كالج‌ها و دبیرستان‌های جامع‌ از طریق‌ تكمیل‌ برگ‌ مخصوص‌ و جایابی مركز گزینش‌ دانشگاهی UCAS مجوز ورود به‌ دانشگاه‌ها را یافتند. دبدین‌ صورت‌ كه‌ UCAS مكاتبات‌ لازم‌ را با دانشگاه‌های انتخابی انجام‌ داده‌ و پس‌ از مدتی متقاضیان‌ واجد شرایط‌ را به‌ دانشگاه‌ معرفی می كند و دانشگاه‌ نظرات‌ خود را در مورد عدم‌ پذیرش، پذیرش‌ بدون‌ قید و شرط‌ و یا پذیرش‌ با شرط‌ نمره‌ در دروس‌ مخصوص‌ و مصاحبه‌ اعلام‌ می كند. در صورتی كه‌ نمرات‌ دانشجو از حد نصاب‌ لازم‌ كمتر باشد، دانشگاه‌ در ضمن‌ مصاحبه‌ با دانشجو مشكل‌ را رفع‌ یا او را به‌ دانشگاه‌ها یا كالج‌هايی ديگر معرفی می كند.  داوطلبان‌ بالای ۲۳ سال‌ در صورت‌ داشتن‌ سابقه‌ كاری مرتبط‌ با رشته‌ می توانند بدون‌ پشت‌ سر نهادن‌ دوره‌ A-Level   به عنوان‌ Mature Student  وارد دانشگاه‌ شوند. طول دوره  سه‌ سال‌ تحصیل‌ یا چهار سال‌ تحصیل‌ توأم با کار Sandwich Course ‌است.  البته‌ داوطلبین‌ بدون‌ دارا بودن‌ نمره‌A-Level می توانند در برخی از دانشگاه‌ها دوره‌ Bachelor را به‌ شرط‌ پشت‌ سر نهادن‌ يك‌ سال‌ ابتدایی آغاز كنند كه‌ در مجموع‌ این‌ دوره‌ چهار سال‌ تحصیلی است. مدرك‌ دوره‌ Bachelor به دو نوع‌ Honours  و Ordinary تقسیم‌ می شود و مدرك‌ Honours خود به‌ چهار نوع‌Second 1 (and 2), First وThird تقسیم‌ می شود. بدیهی است‌ كه‌ مدرك‌Honours – First بالاترين، وOrdinary  پایین‌ترین‌ سطح‌ را دارد. دوره‌های Bachelor  سه سال‌ تحصیلی و Sandwich Course ، علاوه‌ بر سه‌ سال‌ تحصیل، كار نظارت‌ شده‌ در كارخانه‌ را به‌ همراه‌ دارد كه‌ معمولاً‌ به‌ صورت‌ دو شش‌ ماه‌ یا یک سال‌ کارورزی بین‌ سال‌های تحصیل‌ است.  این دوره‌ جنبه‌ عملی یا كاربردی و حرفه‌ای دارد و امكان‌ اشتغال‌ بیشتری را فراهم‌ می آورد.هر فرد متقاضی برای ورود به دوره لیسانس باید مدرک IELTS با نمره ۶-۵.۵ را دارا باشد.

شرایط تحصیل در انگلستان در مقطع فوق لیسانس

یکی از دوره هایی که مورد استقبال متقاضیان تحصیل در انگلستان می باشد دوره کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد و یکی از بهترین تصمیمات تحصیلی دانشجویان می تواند باشد چرا که مدت زمان تحصیل فوق لیسانس در انگلستان برخلاف سایر کشورها که ۲ سال به طول می انجامد ۱ ساله می باشد که این مساله خود از لحاظ شهریه و هزینه زندگی به نفع دانشجویان می باشد. دانشجویانی که می خواهند سریعتر فوق لیسانس بگیرند و جذب کار شوند و یا دانشجویان خارجی که نظام آموزشی آنها به صورت حضور در کلاس است ،دوره MSc یا MA انتخاب مناسب تری برای خواندن دوره کارشناسی ارشد می باشد. دوره MA یا MSc یک دوره یکساله است که به صورت حضور در کلاس و انجام پروژه پایانی ارائه می شود. به این منظور ابتدای دوره با حضور در کلاس و شرکت در امتحانات انجام شده و پس از آن دانشجویان می توانند زیرنظر استاد راهنما در یکی از موضوع های مرتبط با رشته خود به تحقیقات بپردازند. معمولا ۶ ماه از ۱۲ ماه به صورت درس و امتحان و ۶ ماه برای پروژه می باشد.

انواع ویزاهای تحصیلی:

1. ویزای تحصیلی دانشجویی Student visa (که قبلا Tier 4 نامیده میشد)

اگر 18 سال یا بیشتر دارید و می خواهید در سطحوح بالانر تحصیل کنید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. از 5 اکتبر 2020، ویزای دانشجویی جایگزین tier  4   شده است.

 

مدارک مورد نیاز:

. پاسپورت فعلی یا سند مسافرتی دیگری که ثابت کند می توانند سفر کنند

. نامه پذیرش(CAS lette) از دانشگاهی که دارای مجوز tier 4، میباشد و معتبر است(حداقل 20 امتیاز).

. اثبات مهارت های زبان انگلیسی کافی که با گذراندن یکی از آزمون های زبان انگلیسی (SELT) نشان داده می شود. اگر اهل یک کشور انگلیسی زبان مانند ایالات متحده هستید یا مدرک تحصیلی معادل مدرک انگلستان را در یک کشور انگلیسی زبان تکمیل کرده اید، نیازی به ارائه این نخواهید داشت.( حداقل 10 امتیاز)

. اثبات اینکه در طول اقامت خود در بریتانیا از حمایت مالی برخوردار هستید (حداقل 10 امتیاز)

. همچنین ممکن است از شما خواسته شود مدارکی را ارائه دهید که مدارک تحصیلی خود را نشان می دهد و در یک مصاحبه یا آزمون احراز هویت شرکت کنید که شامل اسکن دیجیتالی اثر انگشت شما می شود. بسته به کشور مبدا، ممکن است از شما خواسته شود که واکسن های پزشکی خاصی انجام دهید یا آزمایش سل انجام دهید.


 نکته بسیار مهم در باب ویزا های Tier4 امتیاز بندی و یا PBS (point based system) بودن آن می باشد که متقاضیان باید حداقل 40 امتیاز کسب نمایند. از شرایط اقامت انگلیس، این است که  قبل از درخواست ویزا باید منتظر بمانید تا پیشنهادی از دانشگاه یا کالج داشته باشید. سپس دانشگاه یا کالج شما می تواند مدرکی به نام تاییدیه پذیرش تحصیلی CAS به شما بدهد. برای انجام این کار، مؤسسه انتخابی شما باید توسط دولت انگلستان به عنوان حامی دارای مجوز تأیید شود. . ما در ادامه لیستی از دانشگاه های این کشور برای شما عزیزان قرار داده ایم.

یکی دیگر از شرایط، تمکن مالی می باشد که 10 امتیاز را به خود اختصاص داده است. برای تمکن مالی می بایست در بانک های پاسارگاد یا پارسیان حساب داشته باشید و از موجودی حساب خود پرینتی ارائه دهید که نشان دهد توانایی پرداخت هزینه دانشگاه و هزینه زندگی به مدت 9 ماه را دارید تا موفق به گرفتن اقامت انگلیس شوید. اگر سن متقاضی زیر 17 سال می باشد، این مبلغ می تواند در حساب والدین یا قیم قانونی متقاضی باشد. میزان تمکن مالی اقامت در لندن 1,280 پوند به ازای هر ماه می باشد. حال اگر متقاضی همراه نیز داشته باشد می بایست به ازای هر همراه مبلغ 1,000 پوند دیگر نیز در حساب داشته باشد تا بتواند اقامت لندن را اخذ نماید. این هزینه ها برای شهر اقامت در لندن می باشد و قطعا برای اقامت در شهرهای دیگر مبلغ متفاوت خواهد بود. دقت نمایید که اخذ کارت اقامت انگلستان از طریق تحصیل برای اقامت موقت می باشد و مستقیما منجر به اخذ اقامت دائم انگلستان و تابعیت انگلیس نمی شود و برای اخذ اقامت دائم انگلستان می بایست از مسیرهای دیگری پس از تحصیل، نظیر کاری اقدام نمایید. 

 

مراحل اخذ گرفتن ویزا:

دو گزینه برای دریافت ویزای تحصیلی در انگلستان وجود دارد. شما می توانید در سفارت انگلستان در کشور خود درخواست دهید یا می توانید آن را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی دولت انگلستان انجام دهید. بسته به ملیت شما، ممکن است لازم باشد اثر انگشت و عکس خود را در مرکز درخواست ویزا به عنوان بخشی از درخواست خود بگیرید.

 

2. ویزای تحصیلی کودک ( child student visa )

این ویزا برای دانش آموزان زیر 18 سالی که از طرف مدرس معتبری پذیرش دارتد، میباشد. حامیان دانش آموز معمولاً مدارس مستقلی هستند که شهریه می پردازند.

3 ) ویزای تحصیلی کوتاه مدت  ( Short-term Study )

 ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دانشجویانی که در یک دوره کوتاه مدت( مانند دوره آموزشی زبان انگلیسی )در انگلستان هستند، ارایه میشود. طول این ویزا بین 6 تا 11 ماه است. دانشجویان خارج از کشور نیز ممکن است یک دوره کوتاه تحقیقاتی را در بریتانیا انجام دهند. 

 

هزینۀ خوابگاه دانشجویی در انگلستان

اغلب دانشجویان در سال اول تحصیلی در انگلستان در خوابگاه‌های داخل دانشگاه اقامت می‌کنند و از سال دوم در خوابگاه‌های خصوصی اسکان می‌یابند. بزرگ‌ترین تفاوت هزینۀ زندگی در لندن و شهر‌های دیگر انگلستان در اجارۀ مسکن است به گونه‌ای که هزینۀ مسکن در دانشگاه کالج لندن UCLتقریباً ۸,۰۷۳ پوند در هر سال برآورد شده است. طبق نظرسنجی ملی دانشجویان در  سال ۲۰۱۸، دانشجویان هر هفته به طور میانگین مبلغ ۱۲۵ پوند را صرف اجارۀ مسکن می‌کنند البته با احتساب خدمات، تسهیلات و اینترنت، این مبلغ به ۱۹۵ پوند در هفته می‌رسد. البته هزینۀ زندگی در انگلستان تا حد زیادی به سبک زندگی این افراد هم بستگی دارد.

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان باید برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان ۳ ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام کنند. پاسخگویی به درخواست ویزا تقریباً ۳ هفته به طول می‌انجامد و مدت اعتبار آن بستگی به طول دورۀ تحصیلی دانشجو دارد. همچنین دانشجو می‌تواند یک ماه قبل از شروع سال تحصیلی به انگلستان وارد شود.

ویزای همراهِ دانشجو در انگلستان

در صورتی که دانشجو در دوره‌های کارشناسی که بیش از ۶ ماه طول می‌کشد یا دوره‌های تحصیلات تکمیلی که بیش از ۱۲ ماه زمان می‌برد در دانشگاهی معتبر ثبت نام کرده باشد، می‌تواند وابستگان خود را به کشور انگلستان بیاورد. نخست، دانشجویان باید بدانند چه کسانی به عنوان اقوام وابسته قبول می‌شوند. همسر و فرزندان به عنوان وابستگان Tier4 در نظر گرفته می‌شوند و این اصل شامل سایر وابستگان نمی‌شود. دوم، به منظور صدور مجوزِ ورود به انگلستان، وابستگان دانشجو باید پشتوانۀ مالی مناسبی داشته باشند و نگهداری مقدار پول لازم، نزدِ دانشجو یا وابستگان مانعی ندارد.

 

 

تاریخ به روز رسانی:شنبه25فروردین1403