(در همه نوع ویزاهای اقامتی، حضور تمامی افراد در روز مصاحبه الزامیست)

ویزا برای خارجی هایی که در دو سال گذشته مدرک دانشگاهی گرفته اند یا در حال ادامه تحصیل هستند که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی در اسپانیا یا خارج از کشور می شود و در یک برنامه کارآموزی در اسپانیا (تحت عنوان دوره کارآموزی) شرکت می کنند. توافق نامه یا قرارداد کارآموز) با هدف ارتقای دانش، مهارت ها و تجربه آنها در یک محیط حرفه ای.

در صورت عدم رعایت این شرایط، می توان برای ویزای تحصیلی برای انجام سایر دوره های کارآموزی در اسپانیا درخواست داد.

مدارک مورد نیاز:

 • فرم درخواست ویزای ملی. هر متقاضی یا نماینده آنها باید فرم درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنند و هر یک از بخش های آن را پر کنند. اگر متقاضی خردسال است، هر دو والدین آنها باید درخواست را امضا کنند.
 • عکس. عکس رنگی(3ماه اخیرواندازه 3.5در4.5)، که در پس زمینه ای روشن، رو به جلو، بدون عینک ، یا هر لباسی که بیضی صورت را پنهان کند، گرفته شده است.
 • پاسپورت معتبر و سالم . اصل و یک فتوکپی از صفحه یا صفحات گذرنامه که حاوی اطلاعات بیومتریک است. گذرنامه باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد و دارای دو صفحه خالی باشد. گذرنامه هایی که درکشور ما بیش از 5 سال پیش صادر شده باشند، پذیرفته نمی شوند.( علاوه برآن اصل پاسپورت های قدیمی و کپی از تمام صفحات آن همراه متقاضیان باشد)
 • اجازه اقامت. اصل و کپی مجوز صادره از نمایندگی یا نمایندگی فرعی دولت در استانی که دوره کارآموزی در آن انجام می شود.
 • گواهی بررسی سوابق کیفری. (اعتبار 3ماه اخیر) متقاضیانی که به سن قانونی رسیده اند باید اصل و کپی گواهی(های) بررسی سوابق کیفری صادر شده توسط کشور یا کشورهای محل اقامت خود در 5 سال گذشته را ارائه دهند. مدارک خارجی باید قانونی یا آپستیل (لگالایز شده)شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به اسپانیایی ارائه شوند.
  ترجمه اسپانیایی و لگالایز شده شناسنامه (اعتبار ترجمه حداکثر 6ماه گذشته)
  .اگر در اسپانیا متولد شده باشد شناسنامه اسپانیایی الزامیست
 • اثبات اقامت در منطقه کنسولی..
 • اثبات هویت نماینده. در صورتی که متقاضی صغیر باشد، ارائه اصل و ارائه کپی از مدرک هویتی یا پاسپورت یکی از والدین و همچنین مدارک اثبات خویشاوندی الزامی است. هنگام ارسال درخواست باید اصل مدارک نشان داده شود. در صورتی که درخواست ویزا از طریق نماینده ارسال شود، باید یک کپی از مدرک هویتی یا پاسپورت نماینده و وکالت نامه یا نمایندگی تایید کننده مدارک ارائه شود. هنگام ارسال درخواست، اصل باید نشان داده شود. مدارک خارجی باید قانونی یا آپستیل شوند و در صورت لزوم همراه با ترجمه رسمی به اسپانیایی ارائه شوند.
 • پرداخت هزینه ویزا.. هزینه ویزا مبلغی معادل 80 یورو می باشد. برای اتباع استرالیا، بنگلادش، کانادا، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نرخ های متفاوتی به دلایل متقابل اعمال می شود. در این موارد میزان هزینه باید با دفتر کنسولی مشورت شود.
 • در صورت لزوم برای ارزیابی درخواست، دفتر کنسولی ممکن است اسناد یا داده های اضافی را درخواست کند و همچنین ممکن است از متقاضی بخواهد که برای مصاحبه شخصی مراجعه کند.پروسه :

این دفتر کنسولی صلاحیت پذیرش درخواست ویزا از افراد مقیم منطقه کنسولی را دارد.

چه کسانی می توانند برای ویزا درخواست دهند: درخواست ویزا باید شخصاً توسط متقاضی یا یکی از والدین آنها در صورتی که خردسال هستند ارائه شود. همچنین ممکن است از طریق یک نماینده معتبر ارائه شود.

 • درخواست مدارک پس از ثبت : دفتر کنسولی ممکن است از متقاضی بخواهد که اسناد مفقود شده را ارائه کند، یا اسناد یا داده های اضافی را که برای تصمیم گیری در مورد درخواست ضروری است، ارائه دهد. همچنین ممکن است متقاضی برای مصاحبه شخصی فراخوانده شود.
 • مهلت تصمیم گیری: مهلت قانونی تصمیم گیری از روز پس از تاریخ ارسال درخواست 10 روز است، اما در صورت درخواست مدارک اضافی و یا دعوت متقاضی برای مصاحبه، ممکن است این مدت تمدید شود.
 • نتیجه ی ویزا: ویزا باید شخصاً توسط متقاضی یا نماینده آنها حداکثر ظرف مدت 1 ماه محاسبه شود که از روز بعد از تاریخ ابلاغ تصمیم مساعد محاسبه می شود. دفتر کنسولی روند استرداد گذرنامه و سایر مدارک اصلی را به متقاضی اطلاع خواهد داد.
 • ریجکشن درخواست ویزا: ریجکتی ویزا همیشه به صورت کتبی اطلاع رسانی می شود و دلایل تصمیم اتخاذ شده را بیان می کند.
 • درخواست تجدیدنظر: در صورت رد ویزا، متقاضی می تواند ظرف 1 ماه از روز پس از تاریخ دریافت اطلاعیه امتناع، درخواست تجدید نظر را برای بررسی مجدد به این دفتر کنسولی ارسال کند. درخواست بررسی قضایی نیز می‌تواند در یک دوره 2 ماهه از روز پس از تاریخی که متقاضی اعلان رد ویزا یا رد درخواست تجدیدنظر را دریافت می‌کند، به دیوان عالی دادگستری مادرید تسلیم شود.
 • مدت اعتبار ویزا: اعتبار ویزا برای دوره مجاز کارآموزی با حداکثر مدت اعتبار 6 ماه (در مورد قرارداد میزبانی کارآموزی) یا 1 سال (در مورد قرارداد کارآموز) خواهد بود. ویزا اقامت قانونی در اسپانیا را تایید می کند. اگر دوره مجاز کارآموزی بیش از 6 ماه باشد، می توان از اداره اتباع خارجی یا کلانتری مربوطه برای دریافت کارت شناسایی خارجی اقدام کرد.  

مشخصات عکس:

توجه: عکس های که با مشخصات زیر مطابقت نداشته باشند، قابل قبول نخواهند بود.

لطفا عکسی که به تازگی گرفته شده است(مدت زمان آن بیشتر از 3 ماه نباشد) و قبلا در پاسپورت استفاده نشده است را ارائه دهید. عکس باید رنگی باشد و:

 • عکس در پس زمینه سفید گرفته شده باشد تا تضادی با زمینه داشته باشد و جزییات قابل تشخیص باشد.
 • عکس باید شفاف بوده و صورت در مرکز آن قرارگرفته شده باشد.
 • عکس در کاغذ معمولی عکاسی چاپ شده باشد.
 • گردی کامل صورت ، بدون لبخند (بدون عینک آفتابی، هر گونه کلاه ، مگر اینکه متقاضی چنین اقلامی را بخاطر اعتقاد مذهبی یا پیشینه ی قومی خود بپوشد).
 • لطفا عکس ها را به فرم درخواست ویزا ضمیمه کنید.

توجه: لطفا این دستورالعمل را به دقت دنبال کنید. اگر عکس فاقد شرایط ذکر شده باید، درخواست ویزای شما ثبت نخواهد شد. در مرکز درخواست ویزا مکانی برای گرفتن عکس با مشخصات تعیین شده در نظر گرفته شده است.