گواهی FCC چیست؟

ایالات متحده استانداردهایی را برای محصولاتی که پتانسیل ایجاد تداخل الکترومغناطیسی را دارند ایجاد کرده است. هدف این استانداردها کاهش تداخل فرکانس رادیویی بین دستگاه های الکترونیکی و تضمین ایمنی مردم آمریکاست. هر دستگاه یا تجهیزات الکترونیکی فروخته شده در ایالات متحده باید این استانداردها را رعایت کند و با سایر محصولات الکترونیکی تداخل نداشته باشد. کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC )مسئول ایجاد، اجرا و اجرای مقررات مندرج در قانون ارتباطات سال 1934 و قانون ارتباطات از راه دور در سال 1996 است. ، تلویزیون، دوربین های دیجیتال، بلوتوث، دستگاه های بی سیم و طیف گسترده ای از لوازم الکترونیکی .RF

داشتن گواهی FCC نشان می دهد که یک دستگاه الکترونیکی برای مطابقت با استانداردهای FCC تحت آزمایش قرار گرفته و رضایت بخش تلقی شده است. با این حال، گواهینامه ایمنی یا طول عمر محصول را تضمین نمی کند، بلکه نشان دهنده انطباق آن با محدودیت های تنظیم شده برای تشعشعات یونیزان است. لازم به ذکر است که در گواهینامه فرآیند ساخت دستگاه مشخص نشده است. تایید FCC زمانی اعطا می شود که یک دستگاه الکترونیکی به قوانین و مقررات انتشار FCC پایبند باشد و آزمایشات را برای مطابقت با استانداردهای FCC با موفقیت پشت سر بگذارد.

فرآیند تست انطباق و برآورده کردن الزامات تعیین شده توسط کمیسیون ارتباطات فدرال می تواند بسیار گیج کننده باشد. این می تواند منجر به ناامیدی قابل توجهی برای تولید کنندگان و شرکت های توزیع الکترونیکی شود. 

چه محصولاتی به گواهی FCC نیاز دارند؟

به منظور پایبندی به مقررات تعیین شده توسط کمیسیون ارتباطات فدرال، تجهیزات RF فروخته شده در ایالات متحده باید تحت آزمایش قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای لازم را برآورده می کنند. این آزمایش به کنترل میزان تشعشعات الکترومغناطیسی عمدی و غیرعمدی ساطع شده از تجهیزات کمک می کند و کاربران را ایمن نگه می دارد. گواهی FCC می تواند برای انواع دستگاه های ساطع کننده RF، از جمله، اما نه محدود به موارد زیرباشد:

محصولات الکترونیکی

تلفن های همراه

تجهیزات شبکه محلی بی سیم

دستگاه های بلوتوث

فرستنده های کنترل از راه دور

فرستنده های رادیویی سیار زمینی

فرستنده های تله متری پزشکی بی سیم

تلفن های بی سیم

واکی تاکی

آداپتورهای برق

تجهیزات مخابراتی

تجهیزات فناوری اطلاعات

محصولات سازگاری الکترومغناطیسی

تجهیزات و سیستم های حفاظتی در نظر گرفته شده برای استفاده در مواد منفجره بالقوه

اتمسفرها

تجهیزات پایانه رادیویی و مخابراتی

مقررات FCC چیست؟

استانداردهای کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC )بسته به دستگاه خاص ساطع کننده فرکانس رادیویی تحت بررسی متفاوت است. برای تعیین مقررات مناسب و روش‌های آزمایش مورد نیاز برای توزیع مجاز، FCC دسته‌های مختلفی را ایجاد کرده است. این دسته بندی ها مانند FCC Part 11, Part 15, Part 18, Part 22, Part 24, Part 68, Part 90, Part 95 به دسته بندی و تعیین پارامترهای تست کمک می کنند. گواهی FCC Part 15، که بر مقررات مربوط به گیرنده‌های تلویزیون تمرکز دارد، یکی از رایج‌ترین تأییدیه‌های مورد درخواست برای دستگاه‌ها است.

مراحل اخذ گواهینامه چیست؟

دستورالعمل EMC FCC شامل سه رویه مجزا برای صدور گواهی انطباق برای دستگاه های الکترونیکی است. فرآیند مجوز خاص به عواملی مانند نوع دستگاه و قدرت انتشار فرکانس رادیویی بستگی دارد. FCC روش غربالگری مناسبی را که دستگاه شما باید انجام دهد، بر اساس هدف مورد نظر آن در تولید یا توزیع، ارزیابی خواهد کرد.

Verification (47 CFR Section 2.902)

ساده ترین شکل مجوز برای دریافت گواهی FCC از طریق تأیید است. راستی‌آزمایی برای محصولات دیجیتالی که دارای اجزای قسمت 15 هستند، ضروری است که انطباق با گواهینامه قسمت 15 را تضمین می‌کند. وقتی دستگاهی به عنوان قسمت 15 طبقه بندی می شود، نشان می دهد که یا فاقد رادیو است یا دارای رادیوی از پیش تأیید شده است. دستگاه‌های قسمت 15 صرفاً به تأیید نیاز دارند و موظف به دریافت تأییدیه یا نمایش آرم تأیید شده FCC نیستند.

Declaration of Conformity (Doc) (47 CFR Section 2.906)

فرآیند دریافت گواهی FCC را می توان با گذراندن یک اعلامیه انطباق (Doc)ساده کرد. این فرآیند انطباق به ویژه برای دستگاه هایی که به عنوان رایانه های شخصی یا لوازم جانبی آنها طبقه بندی می شوند مناسب است و دومین گزینه ساده در نظر گرفته می شود. این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه‌های قسمت 18 نامیده می‌شوند و باید در یک آزمایشگاه معتبر برای اندازه‌گیری سطوح فرکانس رادیویی منتشر شده آزمایش شوند. اگر این محصولات با مقررات مطابقت داشته باشند، می توان با مهر FCC  تاییدیه آنها را نشان داد.

Certification (47 CFR Section 2.907)

اخذ گواهینامه FCC بسیار چالش برانگیز است. این برای دستگاه هایی است که پتانسیل انتشار سطوح قابل توجهی از تداخل فرکانس رادیویی را دارند و خطرات قابل توجهی برای عموم ایجاد می کنند. فقط یک مرجع رسمی صدور گواهینامه مخابراتی ((TCB می تواند مجوز و صدور گواهینامه برای دستگاه های فرکانس رادیویی را صادر کند. TCB مستندات محصول و نتایج آزمایش را پس از تکمیل آزمایش های لازم به دقت بررسی می کند.