Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ویزای سرمایه گذاری انگلستان

 

اقامت و ویزای سرمایه گذاری انگلستان

ویزای سرمایه گذاری انگلیس برای متقاضیان که به دنبال گسترش فعالیت های تجاری خود در بازارهای اروپایی می باشند یک گزینه بسیار ایده آل است چرا که کشور انگلستان به عنوان رهبران مشاغل تجاری در بازارهای اتحادیه اروپا شناخته شده می باشد. سرمایه گذاری در انگلیس این امکان را به شرکت‌های ثبت شده در این کشور می دهد که بتوانند فرصت های گسترده ای را در سطح جهان به دست آورند و بازدهی بالای آن سبب شده تا انگلستان به عنوان یک مقصد جذاب برای سرمایه‌گذاری در این کشور تبدیل شود.

 استانداردهای سرمایه گذاری در انگلستان 

جهت اقدام به سرمایه گذاری خارجی در کشوری دیگر به منظور اخذ اقامت، ابتدای امر باید به امنیت سرمایه گذاری در آن کشور توجه نمود. خوشبختانه انگلستان از این منظر جای هیچ گونه نگرانی برای سرمایه گذار خارجی ایجاد نمی کند چرا که نظام قضایی انگلستان بسیار قوی بوده و بر پایه عدالت حکم می نماید و بر تمام نهادهای دیگر احاطه کامل دارد. بنابراین اخذ ویزای سرمایه گذاری انگلستان از لحاظ از دست دادن اموال ریسکی نداشته و امنیت سرمایه گذاری در انگلستان کاملاً تأیید شده است و نظام قضایی انگلستان تبعیضی میان تبعه انگلیس و افراد خارجی قائل نمی شود. در این رابطه می توان وضعیت انگلستان در خصوص مصادره اموال در ۴ سال گذشته را مورد نظر قرار داد.

expropriation risk  به معنای خطر مصادره اموال، سوءاستفاده و نقض قرار داد توسط دولت، تغییر منفی احتمالی نگرش نسبت به سرمایه گذاران خارجی و همچنین خطرات مربوط به عملکرد سیستم قضایی را نشان می دهد. کشورها در این زمینه به هفت دسته تقسیم می شوند: ۱ کم خطرترین و ۷ پر خطر ترین.

جهت سرمایه گذاری در کشور خارجی و اخذ ویزای سرمایه گذاری انگلستان فاکتورهای بسیاری را باید مد نظر قرار داد که مهم ترین آنها در ادامه آورده شده است.

 تولید ناخالص داخلی GDP

تولید ناخاص داخلی نمادی از رشد اقتصادی یک کشور برآورد می شود که اهمیت بسزایی در سرمایه گذاری در یک کشور دارد. تولید ناخالص داخلی در کشورهایی که از نظر اقتصادی پیشرفته می باشند بالای ۳۵۰۰۰ به ازای هر نفر می باشد. بالا بودن GDP  از سال ۲۰۱۰ تا کنون نشانگر این است که سرمایه گذاری در انگلستان عموماً با سود همراه خواهد بود.

مالیات

میزان مالیات در هر کشور نیز از جمله موارد مهمی است که سرمایه گذاران به آن توجه می نمایند. مالیات بر درآمد، سود، سود حاصل از شرکت و سرمایه آن اعمال می شود. میزان مالیات و تغییرات آن در دهه اخیر در نمودار ذیل قابل ملاحظه است. بریتانیا دارای یک برنامه رسمی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری برای افراد ثروتمند با ارزش بالای دارایی خالص است که به توسعه و اقتصاد کشور کمک نماید. بنابراین کشور انگلستان در جهت جذب نیروی مهاجر، اقدام به تصویب قوانین سرمایه گذاری نموده است. در آوریل ۲۰۱۱، دولت انگلیس اعلام کرد که با دادن انگیزه های بیشتر و کاهش محدودیت ها، شرایط مطلوبی را برای سرمایه گذاران خارجی و کارآفرینان فراهم می آورد.

انواع ویزاهای سرمایه گذاری انگلستان

ویزای نوآفرینی انگلستان یا  INNOVATOR

یکی از راه های اقامت در انگلستان اجرای یک طرح نوآورانه در این کشور است که نوآفرینی انگلستان نام دارد. در صورتی که فردی طرح نوآورانه ای داشته باشد و با ارائه بیزنس پلن ثابت نماید که برای اقتصاد انگلستان سود آور است می تواند از این روش اقدام نماید. سرمایه گذاران باید یک ایده تجاری جدید ارائه دهند که در نهادهای مورد نظر کشور انگلستان مورد ارزیابی قرار گیرد و باید به تائید برسد و در صورتی که عملی بودن طرح تجاری به اثبات برسد نامه ای برای متقاضیان ارسال می گردد تا آنان بتوانند در باب طرح خود توضیحات تکمیلی را ارائه دهند. علاوه بر آن متقاضیان باید ثابت کنند که درآمد مکفی برای حمایت از خود در انگلستان را دارند. برای این موضوع متقاضیان باید حداقل 945 پوند در حساب بانکی خود داشته باشند همچنین باید حتما حداقل مبلغ 50000 پوند در انگلستان سرمایه گذاری کنند. این نوع ویزا پس از 3 سال اقامت دائم انگلستان را برای متقاضی به دنبال دارد و پس از 5 سال نیز فرد می تواند درخواست پاسپورت انگلستان نماید.

ویزای  START-UP

اگر طرح تجاری یا بیزینس پلن خلاقانه و نوآورانه دارید برای دریافت ویزای استارت آپ انگلستان نیز می توانید اقدام کنید. برای دریافت این ویزا طرح شما باید مورد حمایت سازمان های مورد تایید کشور انگلستان قرار گیرد. یک ویزای 2 ساله به شما اعطا می شود و در این مدت فرصت دارید طرح خود را اجرا کنید. پس از 2 سال باید ویزای خود را به نوع Innovator یا نوعی دیگر تبدیل کنید

ویزا  ی tier 1 (دیگر نمیتوانید برای این نوع  ویزاها اقدام کنید چون منسوخ شده اند)

ویزای Tier 1 انگلیس که نوعی ویزای بلندمدت محسوب می‌شود، خود با چهار دسته کارآفرین( Entrepreneur)، فارغ التحصیلان کارآفرین( Graduate Entrepreneur)، سرمایه‌گذاری( Investor  ) و استعدادهای نخبه  (Exceptional Talent ) تقسیم بندی شده‌ است.

ویزای کارآفرین یا Entrepreneur(دیگر نمی توانید برای این ویزا کارآفرینی اقدام کنید.)

یکی از روش های سرمایه گذاری در انگلستان بر اساس بیزینس‌پلن و کارآفرینی است. فرد باید بیزینس‌پلنی که برای اقتصاد این کشور مفید می باشد را ارائه دهد تا بتواند ویزای کارآفرینی انگلستان را دریافت کند. میزان سرمایه در این روش ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار پوند می باشد. یکی از شرایط مهم این روش استخدام دو فرد انگلیسی است. در این روش فرد باید نشان دهد که کار می‌کند و برای اقتصاد انگلستان سوددهی دارداز ویژگی های مثبت این روش می توان به اخذ ویزا و اقامت در کمترین زمان ممکن اشاره کرد. همچنین نیاز به مدرک زبان بسیار بالایی ندارد تنها با آیلتس 4.5 یا 5 می‌توان این اقامت را کسب کرد

ویزای سرمایه گذاری 2 میلیون پوندی یا  investor (دیگر نمیتوانید برای این ویزای سرمایه گذاری اقدام نمایید)

این روش سرمایه گذاری به صورت نقد خواهد بود که شما به دولت انگلستان پرداخت می نمایید شخص می بایست حداقل 2 میلیون پوند را به مدت 5 سال در این کشور سرمایه گذاری نماید تا بتواند اقامت دائم انگلستان را اخذ کند. متقاضی می تواند برای اینکه پروسه سرمایه گذاری سریعتر انجام شود مبلغ 5 میلیون پوند را سرمایه گذاری نماید که در این صورت می تواند در مدت 3 سال اقامت دائم انگلستان را اخذ کند.

ویزای Tier2 به ویزای ثبت شعبه شرکت نیز معروف می باشد و برای افرادی است که می خواهند یک شعبه از شرکت را در انگلستان تاسیس نمایند. این افراد نباید بیش از 49 درصد سهام شرکت را داشته باشند و شرکت اصلی آن ها می بایست حداقل در طول سال 0.5 میلیون پوند درآمد داشته باشد.

ویزای کار شرکت انگلستان

در این روش مهاجرتی ابتدا شخص متقاضی بخشی از سهام یک شرکت را خریداری می کند و در مقابل شرکت مورد نظر از آنجا که برای انجام بیزنس به نیروی کار احتیاج دارد، به شخص سرمایه گذار یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر اعطا می کند که از طریق این پیشنهاد شغلی شخص متقاضی می تواند ویزای کاری کشور انگلستان را دریافت کند. نکته بسیار مهم که در روش مهاجرتی کار شرکت انگلستان وجود دارد این است که گرفتن پیشنهاد شغلی از تمامی شرکت ها در کشور انگلستان امکان پذیر نیست. زیرا تنها شرکت های هستند که دارای مجوز از دولت کشور انگلستان هستند و می توانند به نیروهای کار خارجی پیشنهاد شغلی دهند سرمایه ای که مورد نیاز است ۵۰ هزار پوند است و با این مبلغ می توانید در آن شرکت سهام بخرید و اقامت بگیرید. حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار پوند از این مبلغ نیز به شما بازگردانده می شود.این روش نیز مانند سایر روش های سرمایه گذاری در انگلیس پروسه بسیار سریعی دارد. می توانید با سرمایه گذاری کم از مزایای اقامت در انگلستان که شامل اقامت دائم بعد از ۵ سال و همچنین اخذ اقامت همزمان برای خانواده خود نیز بهره مند شوید.این روش در واقع ترکیبی از روش سرمایه گذاری و کاری است

 

ویزای خرید ملک

در برخی از کشورها این امکان وجود دارد که فرد خارجی از طریق خرید ملک، اقامت آن کشور را دریافت کرد. ولی در کشور انگلستان از طریق خرید ملک نمی‌توان در آن اقامت داشت و باید از روش‌های دیگری اقدام کرد. شخص سرمایه‌گذار با خرید ملک در انگلستان می‌تواند در این کشور سرمایه‌گذاری کند و نگران از بین رفتن سرمایه خود نباشد. هنگامی که سرمایه‌گذار به خرید ملک در انگلستان روی می‌آورد، با بالا رفتن قیمت ملک و اجاره آن می‌تواند علاوه بر اینکه سرمایه خود را چندین برابر افزایش دهد، سود زیادی نیز به دست آورد. اتباع خارجی می‌توانند در انگلستان سرمایه‌گذاری کرده و همچنین ملک خریداری کنند، بدون اینکه در این کشور اقامت داشته یا زندگی کنند.گفته می شود که خرید ملک در انگلستان برای افراد خارجی بهتر است که از طریق سرمایه نقد صورت پذیرد و این یعنی نیازی به درخواست وام نباشد زیرا ممکن است درخواست چنین وام‌هایی در کشور انگلستان برای افراد خارجی کاری بس دشوار تلقی شود.