Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت شرکت در عمان

با محدودیت های اقتصادی به وجود آمده در حوزهی تجارت بین الملل، توسعه‏ی تجارت ایرانیان در دنیا با چالش مواجه شده است؛ از این رو، امکان آغاز و یا ادامه‏ی فعالیت های شرکت های ایرانی در برخی از کشورهای جهان با مشکل مواجه شده است. تمدید نشدن ویزای مالکان این شرکت ها و محدود کردن تبادلات تجاری آنها از جمله مشکلات تجار ایرانی در خارج از مرزهای ایران می باشد. از آن جایی که تبادلات سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی ایران و عمان از موقعیت منحصربفردی برخوردار است، زمینههای بسیاری برای ایرانیان علاقمند به سرمایه گذاری در کشور عمان فراهم شده است. ثبت شرکت در عمان با مالکیت ایرانی یکی از این فرصت های طلایی است که منافع زیادی را برای ایرانیان به همراه خواهد داشت.

انواع ثبت شرکت در کشور عمان

 ثبت شرکت در عمان به دو صورت قابل اجرا می باشد:

۱- طرف ایرانی حقیقی

۲- طرف ایرانی حقوقی (برای مثال متقاضی می تواند در صورت داشتن شرکتی در ایران، مدارک شرکت را ترجمه و به عنوان طرف ایرانی حقوقی با طرف عمانی شرکت ثبت کند).

طبق آخرین قوانین این کشور، برای ثبت شرکت در عمان طرف ایرانی ۷۰% و طرف عمانی ۳۰% از سهام شرکت را دارا می باشند که این درصد تنها به دلیل وجود قوانین عمان برای ثبت شرکت مطرح شده است، اما طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی منعقد میکند هیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت مبلغی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نمیکند.

در صورت ثبت شرکت با روش نخست (حقیقی)، مالک یا مالکان ایرانی با گذراندن مراحل ثبت شرکت که بین ۵ تا ۶ ماه زمان خواهد برد، می‏توانند شرکت خود را به ثبت برسانند. در این روش مالک باید دفتری اجاره نموده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در ۶ ماهه اول از تاریخ ثبت شرکت اثبات کند. در این دورهی ۶ ماهه، اقامت ۶ ماهه به مالکان داده می شود و آنها باید آمادگی کافی را برای بازدید ادارات مربوطه از عملکرد شرکت داشته باشند. در صورت تایید نمایندگان این ادارات بعد از ۶ ماه، اقامت ۲ ساله به مالکان داده می شود که قابل تمدید است.

 در صورت ثبت شرکت با روش دوم (حقوقی)، مالک ایرانی میبایست مدارک شرکت غیر عمانی خود را به ادارات مربوط در عمان ارائه داده و شرکت جدید که می تواند با نام دیگری نیز ثبت شود را دایر کند. مزیت این نوع ثبت شرکت، مدت زمان کوتاه انجام مراحل ثبت شرکت (تقریبا ۳ تا ۴ ماه) و اخذ اقامت ۲ ساله بعد از ثبت شرکت میباشد. در این نوع ثبت شرکت، مالک تنها نیاز به اجاره ی مکانی برای ۲ ماه نخست خواهد داشت و بعد از آن می تواند تنها به داشتن آدرسی پستی بسنده نماید.

نکات مهم:

•  در هر دو نمونه ثبت شرکت، پروانهی شرکت هر پنج سال یکبار تمدید میشود و هزینهی سالیانه را در بر نخواهد داشت.

•  تنها هزینهی سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینهی اسپانسر عمانی است.

• طبیعتا افتتاح حساب در بانکها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است، ولی قابل ذکر است اگر چه گردش مالی متناسب با زمینهی فعالیت برای هر دو نوع شرکت تعریف میشود، توصیه میشود تجاری که به دنبال تبادلات مالی بالا (به صورت خاص افتتاح LC) با بانک های اروپایی و آمریکایی هستند از روش نخست برای ثبت شرکت استفاده کنند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

  ثبت شرکت در مناطق آزاد می تواند مالکیت ۱۰۰% طرف ایرانی را شامل شود و نیازی به طرف عمانی نمی باشد. نکته ی مهم در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد، ارائهی پروپزالی قوی به هیئت تصمیم گیر آن مناطق می باشد که در صورت تاییدیهی آنها ثبت شرکت انجام می پذیرد.

ویژگی خاص ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

نکته قابل توجه در مروادات تجاری بین المللی عمان اینکه، این کشور بیشترین حجم واردات خود را که بخش عمده آن شامل ماشین الات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی و احشام زنده می باشد در سال از کشورهای آمریکا آلمان،ژاپن وارد می کند، که این مهم بیانگر غفلت سرمایه داران و تولیدگران ایرانی می باشد از این بازار مهم و پر رونق در نزدیک ترین فاصله از مرز های کشور می باشد. پیشنهاد ما ثبت شرکت در عمان است.

هر ۲ نوع ثبت شرکت در عمان پروانه ۵ سال خواهد داشت.

 

درباره عمان:

عمان کشوری امن برای سرمایه گذاری است و رتبه فضای کسب وکار این کشور ۴۸ است.تورم در عمان زیر ۳ درصد است و نرخ سود تسهیلات بانکی در این کشور نیز پایین است. عمان هم خود بازار خوبی برای محصولات ایرانی است و هم می تواند پل مناسبی برای دسترسی به بازارهایی باشد که به دلایل سیاسی، ارتباط خودشان با ما را قطع کرده اند. توافق نامه های گمرکی ویژه ای بین عمان و آمریکا همچنین عمان و سنگاپور امضا شده که براساس آن تعرفه بین عمان و این کشورها صفر است. بنابراین از عمان می توان به عنوان راهی برای ورود ارزان تر کالاهای ایرانی به این دو کشور استفاده کرد و شاهد نفوذ کالاهای کشورمان به این کشورها باشیم.

از سوی دیگر، تجار عمانی و ایرانی می توانند ارتباط عمان و کشورهای CIS را توسعه دهند که نتیجه آن، افزایش سهم ترانزیت و روابط تجاری ایران خواهد بود. تجار ایرانی به پایگاه هایی در کشورهای دیگر نیاز دارند. در اغلب کشورهای همسایه، ثبت شرکت خارجی غیر ممکن یا بسیار سخت است. ثبت شرکت در عمان، برای ایرانی ها به راحتی صورت می گیرد. در مناطق آزاد عمان می توان با ۱۰۰ درصد سهام خارجی، شرکت ثبت کرد.

در سرزمین اصلی نیز همین شرایط، صرفا برای ایرانی ها وجود دارد. البته فعالان اقتصادی دیگر کشورها می توانند با حداقل ۳۰ درصد شراکت با عمانی ها، شرکت ثبت کنند. این عدد در امارات ۵۱ درصد است. ثبت شرکت در عمان کار ساده ای است و نیاز به مسیر اداری پیچیده ندارد. در مناطق آزاد همه مراحل ثبت شرکت و اخذ اقامت را با هزینه مناسب انجام می دهد.

در حوزه سرمایه گذاری، شرکت های عمانی به حضور در ایران علاقه مند هستند و الان برخی از آنها حضور دارند. بانک های عمان آماده ارائه تسهیلات بانکی ۵۰ تا ۷۰ درصدی به پروژه هایی هستند که ایرانیان در عمان سرمایه گذاری کنند. شرکت های عمانی نیز آماده مشارکت هستند. با توجه به دانش فنی و توانمندی هایی که در ایران وجود دارد، می توانیم با این کشور مشارکت کنیم که نتیجه آن، صادرات مواد اولیه ایران و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی خواهد بود.

عمان از نظر بانکی و گمرکی، حمل ونقل دریایی و جاده ای و در آینده ای نزدیک ریلی و همچنین مقررات تردد مرزی، از ظرفیت های خیلی خوبی برخوردار است. ایران، عمان، ازبکستان و ترکمنستان در عشق آباد توافق نامه ای را امضا کردند که براساس آن، مسیر ترانزیت شرق به غرب با نقش کلیدی بندرهای صحار و چابهار فعال می شود.

عمانی ها افزون بر توسعه صحار، به سرمایه گذاری در چابهار هم علاقه نشان داده اند. صحار از نظر زیرساختی، بندر کاملی است و چابهار نیازمند سرمایه گذاری است که عمانی ها در کنار هندی ها، برنامه هایی را در این زمینه در دست اجرا دارند. منطقه آزاد صحار نیز یک قطب صنعتی و تجاری مهم است. شرکت واله برزیل که بزرگ ترین شرکت سنگ آهن جهان است، در صحار، کارخانه گندله آهن با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال احداث کرده و در حال بهره برداری است.

اجاره زمین در SOHAR FREEZONE

مراحل درخواست:

برای ثبت شرکت باید مراحل زیر را طی کنید:

1-ابتدا باید مدارک زیر را تکمیل و ارسال کنید:

o فرم درخواست طرح امضا شده

o رزومه سهامدار

o صورتحساب بانکی (حداقل 6 ماه) برای:

§ سهامدار

§ شرکت متعلق به سهامدار

o فرم رزرو نام تجاری (لطفا قبل از تکمیل فرم قوانین را مطالعه فرمایید)

o سهامداران، بستگی به این دارد که:

§ سهامداران منفرد: کپی گذرنامه هر سهامدار

§ سهامدار شرکتی، برای هر سهامدار خارجی:

2- پس از ارسال مدارک بالا، ما آن را بررسی و تایید می کنیم که همه چیز درست است یا خیر. در مرحله بعد، درخواست شما توسط بخش محیط زیست و تاسیسات بر اساس فعالیت شما بررسی می شود.

بر اساس فعالیت شما،اداره محیط زیست تصمیم خواهد گرفت که کدام مجوز مورد نیاز است.به طور همزمان، بررسی دقیقی را برای سهامداران نیز انجام خواهیم داد.

3- پس از تایید درخواست شما توسط تمام بخش ها و تایید توسط  Due Diligence ، ما یک پیشنهاد تجاری برای شما ارسال می کنیم.

4- پس از توافق طرفین در مورد پیشنهاد تجاری، ما از شما درخواست پرداخت خواهیم کرد .

5- سپس مدارک تایید شده شما را برای همکاران خود برای ثبت شرکت شما درOne- Stop Shop (OSS)  ارسال می کنیم. پس از ثبت شرکت، قرارداد اجاره زمین باید توسط هر دو طرف امضا شود. سپس از شما برای پرداخت پیش پرداخت اجاره سوال خواهیم کرد.

6- یک مدیر حساب از OSS به شرکت شما برای سایر مراحل از جمله صدور ویزا، P.O.Box و مجوزها اختصاص داده می شودو آن را پیگیری می کند.

هزینه ها به شرح زیر خواهد بود:

مزیت های یک شرکت Freezone در بنادر Freezone صحار،  به شرح زیر است:

 1.  100% مالکیت خارجی
 2.  0% عوارض واردات یا صادرات مجدد
 3.  0% مالیات بر درآمد شخصی
 4.  تعطیلات مالیاتی شرکت تا 25 سال
 5.  سرمایه مورد نیاز پایین
 6.  نیازهای کارگر محلی کم؛ 85 درصد نیروی کار خارج از کشور مجاز است
 7.  فروشگاه تک مرحله ای برای کلیه مجوزهای مربوطه
 8. اطلاع:
 9.  مجوز تجارت عمومی فقط برای فعالیت واردات و صادرات مجدد صادر می شود.
 10.  برای کارمندی که بیش از 68 سال سن دارد ویزای کار صادر نمی کنیم.
 11.  داشتن دو ویزای کاری در عمان و امارات توسط قانون قابل قبول نیست مگر اینکه  مالک شرکت فعلی خود هستید.

منطقه آزاد صحار

SOHAR FREEZONE LLC

"از قرارداد تا نوآوری"

شرکت سهاطوس در منطقه آزاد صحار تلاش می کند تا فرآیندهای تجاری شفاف و روشنی داشته باشد .در این مطلب راهنمایی های لازم به مشتری های Free zone در مورد مراحل اجباری که باید انجام دهند، اطلاعاتی آورده شده تا اجازه کار بر روی قطعه و پیشگامانه را بتوانند آغاز کنند.

تمام این مراحل فرآیند توسط بخش دپارتمان one stop صحارهماهنگ شده است.

مرحله 1: انجام مطالعه زیست محیطی

مطالعه جنبه زیست محیطی پروژه برای تمامی پروژه های منطقه آزاد الزامی است. اگر نامه "بدون اعتراض نامه» (NOL  )هنوز تهیه نشده است، ما از وزارت محیط زیست و اقلیم (MECA) درخواست خواهیم کرد.

در NOL،  MECA تصریح خواهد کرد که آیا پروژه نیاز به تأثیر کامل محیطی دارد ( ارزیابی باید توسط یک مشاور تایید شده انجام شود) یا اینکه آیا یک بررسی محیطی کافی است (یک ER جامع تر است و ممکن است توسط هر طرف ذیصلاح انجام شود).

NOL همچنین نشان می دهد که آیا پروژه باید با چارچوب کنترل بین المللی پیشگیری از آلودگی (IPPC) و/یا چارچوب SEVESO II برای ایمنی خارجی مطابقت داشته باشد یا خیر. تمام تعاملات با MECA با شعبه اختصاصی بندر و منطقه آزاد سوهار، "واحد محیط زیست سوهار" SEU  برگزار می شود.

پس از تایید دامنه، می توان EIA را انجام داد که به طور متوسط ​​به 2 تا 4 ماه زمان نیاز دارد. ER را می توان در زمان بسیار کمتری، معمولاً چند هفته، انجام داد. MECA چندین یادداشت راهنمایی بسیار آموزنده در مورد گزارش های زیست محیطی دارد که از طریق یک توقفگاه ما به عنوان لیستی از مشاوران تایید شده در دسترس هستند.

پس از ارائه گزارش زیست محیطی، SEU سند را بررسی می کند و اگر کیفیت به اندازه کافی خوب باشد، گزارش با درخواست مجوز رسمی به MECA در مسقط ارسال می شود که مجوز زیست محیطی را صادر می کند.

مرحله 2: درخواست برق را ارسال کنید

بخش یک توقفگاه ما برنامه را برای اتصال برق آماده می کند. مشتری باید طرح کلی کارخانه، نیازهای بار الکتریکی در طول زمان و نمودارهای تک خطی را ارائه دهد. بنابراین برنامه تنها زمانی می تواند ساخته شود که فرآیند مهندسی بتواند این داده ها را تحویل دهد.

تعرفه تجاری OMR 0.020/kWh و تعرفه صنعتی OMR 0.012/kWh از سپتامبر تا آوریل (8 ماه) و OMR 0.024/kWh از ماه می تا آگوست (4 ماه) است. تعرفه صنعتی تنها زمانی قابل اعمال است که ضریب توان بیش از 0.9 باشد. برای اطلاعات دقیق در مورد اتصالات ابزار، به یادداشت راهنمای FZS در مورد اتصالات ابزار اشاره شده است.

مرحله 3: درخواست های خدمات آب را ارسال کنید

خدمات صنعتی مجیس دارای حقوق انحصاری کلیه خدمات مرتبط با آب در منطقه آزاد سوهار می باشد. این شامل تامین آب آشامیدنی، آب فرآیند و آب آبیاری و همچنین جمع آوری فاضلاب و فاضلاب می باشد. برگه‌های داده‌های تعرفه و کیفیت از طریق فروشگاه یک‌جا در دسترس است که همچنین درخواست(های) را تهیه و ارسال می‌کند.

مرحله 4 : درخواست برای Plot Work Permit را ارسال کنید

منطقه آزاد سوهار مقررات کنترل توسعه (DCR) را برای تعیین حداقل الزامات طراحی برای توسعه در فاز اول منطقه آزاد منتشر کرده است. DCR قوانین ما را در مورد مسائلی مانند عقب ماندگی ساختمان، ارتفاعات، نرده ها، مناطق پارکینگ، محوطه سازی، زهکشی و غیره مشخص می کند. بر اساس DCR، از مشتری انتظار می رود که یک برنامه کامل از نقشه ها را ارسال کند. پس از تایید، مجوز کار در منطقه آزاد از طریق فروشگاه یک توقف صادر خواهد شد. رویه مجوز جداگانه ای برای کار در مناطق مشترک وجود دارد. تهیه درخواست برای مجوز Plot Work (توسط مهندس کارفرما) مستلزم تعامل مکرر بین تیم فنی Freezone و مهندس کارفرما است. در مجموع، این روند به طور متوسط ​​2 تا 3 ماه طول خواهد کشید.

مرحله 5 : درخواست مجوز موقت ایمنی آتش نشانی را ارسال کنید

برای دریافت مجوز موقت ایمنی آتش سوزی از پلیس سلطنتی عمان (ROP)، بخش دفاع مدنی، باید درخواست جداگانه ای انجام شود. مانند DCR، نقشه هایی مورد نیاز است که باید توسط مهندس مشتری تهیه شود. مجموعه‌های زیر باید به فروشگاه یک‌جا ارسال شوند، که درخواست را آماده می‌کند.

منبع ROP Civil Defence

تعرفه 0.050 OMR به ازای هر متر مربع مساحت ساخت به اضافه 7.5 درصد هزینه خدمات است. زمان پردازش پس از ارسال و پذیرش فقط یک هفته است.

پیشگامانه

مشتری مجاز به شروع ساخت و ساز در قطعه زمانی است که:

مجوز ETY توسط ROP Civil Defense صادر شده است.

مدیریت منطقه آزاد صحار

سرمایه گذاری در عمان

دوﻟﺖ ﻋﻤﺎن ﻃﺮح ﺟﺪﻳﺪی اراﺋﻪ ﻧﻤﻮده اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﻮﺟﺐ آن ﺗﺎ ﺳﺎل ۲۰۲۰ ﻣﻴﻼدی اﻗﺘﺼﺎد ﻋﻤﺎن ﺑﻪ اﻗﺘﺼﺎدی ﻛﺎﻣﻼ ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ ﺑﺪل می‌شود و ﻧﻔﺖ و درآﻣﺪ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﻧﻔﺘﻲ ﺟﺎی ﺧﻮد را ﺑﻪ دﻳﮕﺮ ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺧﻮاﻫﺪ داد. دوﻟﺖ ﺑﺮای اﺟﺮای اﻳﻦ ﻃﺮح اﻗﺪام ﺑﻪ ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮدن ﺑﺴﺘﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺟﺬب ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ در ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ اﻗﺘﺼﺎد ﻛﺮده اﺳﺖ.

دوﻟﺖ ﻋﻤﺎن ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﻄﺢ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاری داﺧﻠﻲ و ﺧﺎرﺟﻲ در ﺑﺨﺶ ﻫﺎی ﻏﻴﺮﻧﻔﺘﻲ ﻛﺸﻮر ﺷﺮاﻳﻄﻲ ﻓﺮاﻫﻢ ﻛﺮده ﻛﻪ اﻧﮕﻴﺰه ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺑﺮای ﺣﻀﻮر در اﻳﻦ ﺑﺴﺘﺮ اﻗﺘﺼﺎدی ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺷﻮد ﻛﻪ ﻋﺒﺎرﺗﻨﺪ از :

– ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺻﺪدرﺻﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺧﺎرﺟﻲ

– اراﻳﻪ وام ﻫﺎی ﻛﻼن ﺑﺎ ﺑﻬﺮه ﻛﻢ و ﺷﺮاﻳﻂ ﺗﺴﻬﻴﻞ ﺷﺪه ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران

– ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮﻛﻲ ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاراﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺼﺪ واردﻛﺮدن ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺻﻨﻌﺘﻲ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ای دارﻧﺪ و ﻳﺎ ﺷﺮﻛت‌های واردﻛﻨﻨﺪه اﻳﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺑﻪ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﻲ از ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺧﺎرﺟﻲ

– ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮﻛﻲ ﺑﺮای واردﻛﺮدن ﻣﻮاد اوﻟﻴﻪ ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ ﻓﻌﺎل در اﻳﻦ ﻛﺸﻮر ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ

– ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺑﺮ درآﻣﺪ ﺷﺨﺼﻲ

– ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی راه اﻧﺪازی ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آﻧﻬﺎ ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ

– ﺟﺒﺮان ﻛﺎﻣﻞ ﺧﺴﺎرت وارد ﺷﺪه ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻳﺎ ﺳﻮد ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﻲ در اﺛـﺮ ﺳﻴﺎﺳـﺖ ﮔـﺬاری ﻫـﺎی دوﻟـﺖ ﻋﻤﺎن

– اراﺋﻪ ﺑﻴﻤﻪ اﻋﺘﺒﺎرات ﺻﺎدراﺗﻲ از ﻃﺮﻳﻖ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی ﺻﺎدراﺗﻲ و آژاﻧﺲ ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻲ

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ثبت شرکت در عمان با مشاوران سهاطوس در ارتباط باشید.