ثبت شرکت در باکو آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان


 ثبت کردن شرکت در آذربایجان دارای مزایای متعددی نظیر افتتاح حساب بانکی بین المللی و اخذ اقامت می باشد .
برای تاسیس شرکت در آذربایجان ، شما می توانید حداقل از دو نفر که شهروند آذربایجان هم نباشند ( هر دو می توانند ایرانی باشند) ، اقدام نمایید. ثبت شرکت در این کشور مستلزم دارا بودن سابقه کاری مفید در زمینه کاری اعلام شده جهت اخذ مجوز و سپس صدور تاییدیه توسط این شرکت برای شخص مورد نیاز برای استخدام است.
ثبت کردن شرکت در آذربایجان ، نیاز به سه نفر دارد . 1) مدیرعامل 2) موسس 3) حسابدار که البته برای شروع ثبت ، در ابتدای کار نیازی به حسابدار نیست اما، پس از طی روند ثبت ، می بایست حسابدار تعیین شود.

 

انواع ثبت شرکت در آذربایجان :

شرکت هایی که در  کشور آذربایجان قابل ثبت هستند عبارتند از :

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آذربایجان  LLC

شرکت مسئولیت محدود، محبوبترین نهاد تجاری در آذربایجان محسوب شده و برای هر نوع تجارتی در آذربایجان مناسب است. زیرا محدودیتی برای حداقل سرمایه و یا تعداد افرادی که قصد سرمایه گذاری در این شرکت دارند وجود ندارد. سرمایه اولیه شرکت ابتدا بایستی به حساب شرکت منتقل گردد. در این نوع شرکت بنیان گذار می تواند علاوه بر سهم خود در سرمایه اولیه مسئولیت های بیشتری را بر عهده گیرد.

ثبت شرکت سهامی عام در آذربایجان JSC

این نوع شرکت برای فعالیت در مقیاس بزرگ تری نسبت به شرکت های مسئولیت محدود ایجاد شده است که به وسیله یک یا چند موسس یا افراد و اشخاص حقوقی تشکیل می شود. یک صندوق مشخص به سهام اختصاص داده می شود و شرکت می تواند آزادانه با نقل و انتقال سهام خود آنها را در اختیار عموم قرار دهد. سهامداران شرکت به میزان بدهی و وظایف محوله خود در شرکت سهیم هستند. این نوع شرکت بایستی از هیات مدیره ، شورای نظارت و کمیسیون حسابرسی که در نشست عمومی سهامداران انتخاب می شوند تشکیل شود.

ثبت شرکت سهامی خاص در آذربایجان

این نوع شرکت توسط یک هیات مدیره اداره می شود که توسط یک یا چند شخص حقوقی تأسیس می شود. هر یک از اعضای هیات مدیره دارای سرمایه متعارفی هستند که به شکل سهام تقسیم می گردد. تفاوت این نوع شرکت با شرکت سهامی عام در این است که سهام این شرکت نمی تواند منتقل و یا به مردم واگذار شود.

ثبت شرکت با مشارکت عمومی در آذربایجان GP

این نوع شرکت بین دو یا چند شخص قانونی که می توانند بنیانگذاران این شرکت باشند تشکیل می شود. در شرکت با مشارکت عمومی تمامی افراد به طور کامل مسئول بدهی ها و امور کسب و کار در این شرکت می باشند.

ثبت شرکت با مشارکت محدود در آذربایجان LP 

شرکت با مشارکت محدود همانند شرکت های مشارکت عمومی می تواند به وسیله دو یا چند نفر یا شرکت تأسیس شود. با این تفاوت که تمامی آنها مسئولیت نامحدود نخواهند داشت و حداقل یک نفر می تواند به طور کامل مسئول باشد. لازم به ذکر است که این شخص می تواند در فعالیت های کارآفرینی مشارکت نداشته باشد.

ثبت شعبه شرکت خارجی در آذربایجان

در صورتی که شما در ایران خود صاحب یک شرکت بوده و بخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید می توانید نسبت به ثبت شعبه خارجی یا تاسیس نمایندگی در این کشور اقدام نمایید.

رفتارهای مالیاتی در ثبت شعبه مانند شرکت های سهامی در آذربایجان بوده و می تواند سود حاصل از فعالیت خود را به خارج از کشور آذربایجان منتقل نماید. همچنین باید بدانید که ثبت این حساب ها در نهادهای دولتی آذربایجان الزامی می باشد.

شعبه شرکت یک نهاد قانونی است که باید بر مبنای بازاریابی و تبلیغات شرکت مادر خود در آذربایجان به فعالیت مشغول باشد.

هزینه ثبت شرکت :

واضح است که برای ثبت شرکت در کشورهای خارجی هزینه کرد. در کشور آذربایجان هزینه ثبت شرکت بستگی به نوع شرکتی دارد که قصد دارد تا در قالب آن مشغول به فعالیت شوید.

سرمایه اولیه :

سرمایه اولیه نیز به نوع شرکتی بستگی دارد که آن را برای فعالیت خود در نظر گرفته و نسبت به ثبت آن اقدام می نمایید. به عنوان نمونه، برای ثبت شرکت سهامی عام حداقل سرمایه مورد نیاز بین 2،000 منات تا 4،000 منات می باشد.

برای ثبت شرکت سهامی خاص مقدار سرمایه اولیه مطرح نیست و هر شخص سهام دار با هر میزان سرمایه دلخواه می تواند در این شرکت حضور داشته باشد.سرمایه اولیه هر شرکت باید ظرف مدت معینی به حساب شرکت منتقل شود.

 

 نکته بسیار مهم در مورد سرمایه لازم برای ثبت شرکت :

همان طور که پیش تر گفتیم ، چنانچه هدف شما از ثبت شرکت در آذربایجان اخذ اقامت این کشور است باید حداقل مبلغ ۵۰۰,۰۰۰ منات سرمایه گذاری نمایید. در غیر این صورت دولت از اعطای اقامت به شما خودداری می کند.

 

مالیات شرکت های ثبت شده در آذربایجان :

حداقل نرخ مالیات بر درآمد در کشور آذربایجان 20 درصد می باشد. مهلت تحویل اظهارنامه مالیاتی در آذربایجان 31 مارس هر سال می باشد. این مهلت در برخی از مواقع ممکن است تا 3 ماه تمدید شود.  تمامی شرکت های درگیر در کسب و کار و یا شرکت های وارد کننده کالا و خدمات به آذربایجان موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در این کشور می باشند که نرخ آن 18 درصد می باشد.

مراحل ثبت شرکت در آذربایجان :

 • گرفتن فرم های مربوطه
 • تکمیل فرم به زبان آذربایجانی
 • ترجمه اسناد به زبان آذربایجانی و گرفتن تأییدیه مدارک
 • ارائه مدارک ثبت نام و گواهینامه های شرکت
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های آذربایجان و انتقال سرمایه اولیه نهایت بعد از 3 ماه از تاریخ افتتاح
 • مدارک لازم برای ثبت شرکت در این کشور :
 • تقاضای رسمی جهت ثبت شرکت
 • مشخصات فردی موسس
 • آدرس شرکت ( اجاره نامه یا سند خریداری محل شرکت )
 • اخذ تأییدیه فعالیت
 • پرداخت هزینه ثبت نام

مراجع ثبت شرکت در این کشور :

وظیقه انجام امور اداری ثبت شرکت در آذربایجان بر عهده اداره ثبت اسناد بوده و این فرآیند در مدت 3 تا 7 روز انجام می پذیرد. البته به شرط آنکه تمام مدارک آماده باشد.

اگر قصد تاسیس شعبه شرکت در آذربایجان را دارید و شرکت شما یک شرکت تجاری باشد باید در وزارت اقتصاد و دارایی آذربایجان اقدام به ثبت شرکت نمایید که معمولاً بین 2 روز تا 7 روز انجام می شود.

اگر شرکت غیر تجاری باشد باید در وزارت دادگستری این اقدام را انجام دهید و این کار در وزارت دادگستری ممکن است تا 40 روز هم به طول بیانجامد.

اساسنامه شرکت مادر که توسط دفتر اسناد رسمی تأیید شده باشد، باید به تأیید سفارت آذربایجان رسیده باشد.

گواهی ثبت شرکت مادر که توسط دفتر اسناد رسمی تأیید شده باشد، نیز باید به تأیید سفارت آذربایجان رسیده باشد.

نامه درخواست راه اندازی شعبه شرکت در آذربایجان که مورد تأیید دفتر اسناد رسمی بوده و سفارت آذربایجان آن را تأیید کرده باشد.