ایزو چیست؟

(ISO)ایزو  چیست؟

ایزو در واقع مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد می باشد که یک مجمع بین المللی از سازمان های استاندارد کشورهای عضو، آن را تشکیل می دهد. کلمه ISO از عبارت ISOS که کلمه ای یونانی است گرفته شده و به معنا هم شکل و یکسان می باشد.علت این نامگذاری هم می تواند این باشد که سازمان ایزو بدنبال یکسان سازی استانداردها در سطح جهان می باشد تا ارتباط بین کشورها در تجارت و ارتباطات آسان تر شود. سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است که کار آنها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد.

 (ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد, یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك, صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات, بهبود همكاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود.

استانداردهای ایزو و گواهینامه ایزو جهت ارتقا سطح کیفی زندگی از کالاهای تولید شده گرفته تا خدماتی که به جامعه ی مصرف کننده ارائه می شود، توسط یک سازمان بین المللی به وجود آمد.

ایزو وظیفه دارد که در راستای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در محدوده فنی، علمی، هرگونه فعالیت های اقتصادی و اطلاعاتی، فرایند ها را مورد بررسی قرار دهد و استانداردهای بین المللی را برای بهبود آن ها ارائه کند.

چگونه گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

سازمان ISO به خودی خود گواهینامه ایزو صادر نمی کند، لذا شما برای دریافت گواهینامه ایزو می بایست به سراغ یک شرکت ثالث برای صدور گواهینامه ایزو بروید. شرکت ثالث، سازمان شما، فرآیندها، محصولات و خدمات شما را بررسی می کنند که آیا می توانند به معیارهای استانداردهای ISO برسند یا خیر!

پس از اینکه شرکت درخواست کننده ی گواهینامه ایزو، با یکی از شرکت های مشاور همراه و الزامات گواهینامه درخواستی در شرکت پیاده سازی شد، به یکی از شرکت های مادر CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )در خاک خود متصل می شود و ممیزی های اصلی انجام خواهد پذیرفت، سپس مراحل صدور گواهینامه ی ایزو آغاز می گردد. البته خود این موسسات CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )نیز به یک بدنه ی دیگر یعنی موسسات AB (نهاد تأیید صلاحیت)متصل هستند و اعتبار خود را از این موسسات می گیرند.

به خاطر داشته باشید که شرکت های CB  ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )می توانند تقلبی باشند و گواهینامه های ایزوی نامعتبر صادر کنند. به همین دلیل لازم است که حتما از اعتبار شرکت های CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  ) اطمینان حاصل کنید.

کار اکثر سازمان ها با صدور گواهینامه ایزو 9001 شروع می شود که اساس بسیاری دیگر از استانداردهای ایزو است.
سازمان های ثالثی که به شما گواهینامه ایزو ارائه می کنند، خود نیز استانداردهای لازم را دارند که باید توسط کمیته ارزیابی سازگاری ISO یا CASCO توسعه یابند.

هنگامی که شرکت شما با استانداردهای ایزو مطابقت داشته باشد، از سوی شرکت های ثالث ایزو ،برای شما گواهینامه ای صادر می شود که می توانید از آن ها هنگام پیشنهاد قراردادها، تبلیغات و محصولات و خدمات استفاده کنید و به مشتریان خود ارائه دهید.

آشنایی با سازمان ملی استاندارد ایران ( IRANIAN NATIONAL STANDARDS ORGANIZATION )

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به موجب بند یک ماده ۳ قانون اصلاح قوانین و مقررات مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ تنها مرجع رسمی کشور است که وظیفه تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) ایران را به عهده دارد.

 

استاندارد ملی اجباری :

تولید کنندگانی که محصولات و تولیدات آنها دارای استاندارد ملی اجباری در ایران می باشد مانند بتن،شیرآلات بهداشتی،شیرآلات ساختمانی، مواد غذایی و ….. می بایست نسبت به اجرا و اخذ استاندارد ملی ایران اقدام کرده و نشان استاندارد ملی ایران را بر روی محصول و بسته بندی خود به نحوی قرار دهند تا این اطمینان حاصل گردد که از طرف مصرف کننده دیده خواهد شد.

بدیهی است تولید  محصولاتی که  استاندارد ملی آن محصول در ایران اجباری بوده و آن تولید کننده اقدام به دریافت نشان استاندارد ننموده اند ،غیر قانونی و غیر مجاز بوده و می باست برای ادامه کار و بقا در بازار ، اقدام به اخذ استاندارد ملی ایران برای تولیدات خود بنماید.

همچنین در زمینه صادرات کالا به خارج از کشور،محصولاتی که استاندارد ملی ایران برای آنان اجباری محسوب می گردد بر اساس قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران می بایست جهت صادرات اقدام به اخذ استاندارد ملی ایران نمایند و این امر برای آنها اجباری می باشد.

 

CB چیست؟

CB یا Certification Body یا همان نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو می باشند، در واقع مراکزی هستند‌ که روند پیاده سازی استانداردها را در سازمان شما تایید می کنند و گواهینامه صادر میکنند. حدود CB 400 در ایران با برند ها و قیمتهای مختلف فعالیت میکنند.

AB چیست؟

AB یا Accreditation Body در فارسی نهاد تأیید صلاحیت نیز گفته می شود. AB ها ( نهاد تأیید صلاحیت ) مراجع بالا دست CB ها ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )هستند. این نهاد ها بر کار CB ها  ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )نظارت می کنند. بدین معنی که CB ها  ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )به AB ها  ( نهاد تأیید صلاحیت )درخواست می دهند و AB   ( نهاد تأیید صلاحیت ) CB را ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  ) ارزیابی و در نتیجه رتبه بندی میکند. AB ها  ( نهاد تأیید صلاحیت )آن CB  ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )را در سایت خودشان ثبت میکنند. هر کشوری حداقل یک AB  ( نهاد تأیید صلاحیت )دولتی دارد و بعضی از کشورها مانند آمریکا و کشورهای اروپایی چند AB  ( نهاد تأیید صلاحیت )دارند. AB های معتبر را درسایت IAF  می توان پیگیری کرد.

IAF چیست؟

مخفف International Accreditation Forum انجمنی بین المللی است که AB ها  ( نهاد تأیید صلاحیت )را اعتبار سنجی میکند و  از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. یعنی AB  ( نهاد تأیید صلاحیت )کهIAF  ( انجمنی بین المللی اعتبارسنجی) باشد نسبت به AB ایی که IAF نیست،سخت گیری بیشتری دارد و هزینه بیشتر و از اعتبار بالاتری برخوردار است www.iaf.nu

آشنایی با سازمان تایید صلاحیت ایران (NACI)

NACI یا همان National Accrediation Center of Iran سازمان ملی تایید صلاحیت ایران نامیده می شود و مراجع صادرکننده گواهی نامه را اعتبار دهی و تایید میکند. در واقع AB  دولتی (نهاد تأیید صلاحیت)در ایران NACI است.naciportal.isiri.gov.ir

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران( NACI)   که تحت نظارت سازمان استاندارد ایران فعالیت می کند یک مرجع اعتباردهی  ایرانی است که عضو  IAF می باشد.

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در هفدهمین اجلاس مشترک IAF   (انجمن بین المللی اعتبار سنجی) و ILAC درسال 1382 برابر سپتامبر 2003 (دربراتیسلاوا) یادداشت تفاهمی (MOU) را با مجمع بین المللی نهادهای تایید صلاحیت (IAF) امضا کرد و به عضویت این مجمع درآمد.

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران درسال 1384 به عضویت مجامع بین المللی  PAC    و  ILAC   درآمد و اعتبار بین المللی نظام تایید صلاحیت ایران در مجامع مذکور منوط به امضای موافقت نامه شناسایی چند جانبه MLA  و MRA  گردید.

ساختار نظام تایید صلاحیت ایران پیرو تصویب نامه شماره 109124/ت43180 که مورخ 1388/05/18 کمیسیون امور زیر بنایی دولت موضوع اصل 138 قانون اساسی و آیین نامه اجرایی ماده 33 با توجه به استانداردها و ضوابط بین المللی بازنگری و اصلاح گردید ودرسال 1389 به مرکز تایید صلاحیت ایران National  Accreditation Center of Iran (NACI)   تغییر نام یافت.

درهمین راستا درسال 1391 این مرکز مطابق با ماده 7 ایین نامه فوق الذکر درچارت سازمانی سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان مرکزی مستقل و زیر نظر مستقیم رییس سازمان قرار گرفت. 

میزان اعتبار مرکزملی تایید صلاحیت ایران(NACI)

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران( National Accrediation Center of Iran ) به صورت زیرمجموعه IAF (انجمن بین المللی اعتبار سنجی) فعالیت می کند وبرای برخی استانداردهای مهم نظیر ایزو9001. ایزو 14001.ایزو 45001 و...توسط  IAFتایید صلاحیت شده است.

طی بررسی های انجام شده بر خلاف سایرAB های بزرگ نظیرNKAS. SAS.ASCB. DAKKS  و.... هیچ شرکت  تماما خارجی نیز درخواستی مبنی بر اعتباردهی توسط  NACI ثبت نکرده است و مواردی که بوده اند تماما ایرانی مشارکتی یا نماینده ایرانی شرکت های خارجی در ایران هستند که با ثبت نام مشابه و ترکیبی اقدام به  ثبت در این نهاد کرده اند.این عدم اقبال احتمالا به دو مورد پرستیژ کمتر و نبود زیرخواست مناسب درایران بر می گردد.

درمقام مقایسه مراکز اعتباردهی تحت اعتبار IAF  (انجمن بین المللی اعتبار سنجی) نظیر UKAS  انگلیس.  ACCREDIA ایتالیا . DAKKS   آلمان.   ANAB   ایالت متحده آمریکا به دلیل  سابقه بیشتر و حجم فعالیت دارای اعتبار و پرستیژ بالاتری نسبت به  NACI   ایران می باشند.

صدور گواهینامه های تقلبی و نحوه تشخیص آن ها:

یکی از بزرگترین مشکلات صاحبان کسب و کار و مراکز صنعتی در مواجهه با شرکتهای ارائه دهنده خدمات استاندارد و گواهینامه های ایزو، عدم شناخت ایشان از صحت و سلامت مدارک است. سود جویان با استفاده از این عدم شناخت به چاپ گواهینامه های ایزو در اشکال مختلف و با تبلیغات روانی مناسب به فریب و سواستفاده از مدیران و صاحبان سرمایه می پردازند و مدارک و گواهینامه هایی تحویل می دهند که ارزش خارجی نداشته و تنها یک پرینت رنگی صرف می باشد.

یکی از وظایف اصلی شرکتهای معتبر صادر کننده ایزو همانند شرکت مشاور صنعتی سهاطوس ، آگاه سازی مالکان و مدیران صنعتی و خدماتی در شناخت گواهینامه های ایزو اصیل و مجاری معتبر صدور استاندارد است.

به یمن وجود مجاری قانونی معتبر همانند مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (نیسی -NACI)که در سالیان اخیر به تفکیک شرکتهای صدور گواهینامه ایزو معتبر از مراکز تقلبی صدور ایزو پرداخته، بسیاری از شرکتهای نامعتبر و تقلبی ایزو توانایی حضور در مناقصات رسمی و دولتی را ندارند، لکن شرکتهای خصوصی (علی الخصوص برای صادرات و مراوده با دنیای بین الملل) نیاز به دقت بالاتری بر شناسایی گواهینامه های تقلبی از معتبر دارند.

نشانه های زیر گواهینامه های فیک را به شدت تقویت می کند اما دال بر قطعی بودن این موضوع نیست:

1. گواهینامه های ایزو بسیار ارزان قیمت:

گواهینامه های ایزو معتبر جهت اعتبار می بایست از مراکز CB تحت اعتبار AB ها صادر شود.در برخی موارد مشاهده شده که برخی از شرکت ها با ارائه قیمت های بسیار نازل اقدام به صدور گواهینامه های ایزو می کنند! این در حالی است که پروسه صدور هر گواهینامه حداقل شامل سه هزینه مشاور،CB و AB  می باشد و با توجه به اینکه بسیاری از مراکز در خارج از ایران می باشند با احتساب سربار ارزی امکان ندارد این گواهینامه ها را بتوان با چنین قیمت هایی دریافت نمود.

2.ایجاد یک سایت ساختگی :

ثبت اینترنتی یک شرکت در خارج از کشور و خرید دامنه آن که معمولا از اسامی مشابه شرکت های معروف و بنام گواهی دهنده استفاده می شود.به عنوان مثال از پیشوند TUVو MOODY  و Lloyd’s  استفاده می شود که عموما نگهداری و رجیستر سایت های فوق در ایران می باشد.

 

نمونه گواهینامه اصل

 

گواهینامه ایزو بدون ممیزی :

دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی در میان بسیاری از افراد افزایش پیدا کرده است، چرا که با دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی می توانند در بسیاری از مناقصات شرکت کنند تا سهم و ارزش شرکت خود را افزایش دهند. به همین دلیل این افراد به دنبال موسسه ها و سازمان هایی می باشند که هرچه سریعتر گواهینامه ایزو آنها را صادر کند. بسیاری از افراد بر این باور میباشند که دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی دشوار می باشد، امادر صورتیکه اینگونه نیست. هر یک از شرکت هایی که در زمینه های مختلف فعالیت میکنند، می توانند با رعایت کردن استانداردهای تعریف شده در گواهینامه ایزو برای دریافت گواهینامه ایزو اقدام کنند.

گواهینامه ایزو بدون ممیزی

چگونگی دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی :

همانطوری که ذکر شد دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی برای کسانی که می خواهند در مناقصات شرکت کنند بسیار ضروری می باشد. شرکت هایی که پیمانکاری هستند مانند شرکتهای فعال نفت و گاز اگر در مناقصات شرکت کنند و برنده شوند می توانند ارزش شرکت و سهام خود را بیشتر کنند، به همین دلیل به دنبال سریعترین راه برای دریافت گواهینامه ایزو بدون ممیزی میباشند. در گواهی نامه ایزو که هیچگونه ممیزی در آن وجود نداشته باشد رعایت کردن تمامی الزامات استانداردهای ایزو ضروری نمی باشد و سازمان های بسیار زیادی هستند که این گواهینامه ها را ارائه می دهند تا شرکت ها هرچه سریعتر بتوانند در مناقصات خود شرکت کنند. گواهینامه های ایزو متنوع هستند و هر یک از آنها برای فعالیت های خاصی که در شرکت انجام می شود صادر می گردد.

مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو بدون ممیزی:

مراجعی که گواهینامه ایزو بدون ممیزی را صادر می کنند باید تمامی قوانین و الزاماتی را که در صدور گواهینامه ایزو وجود دارد رعایت نمایند، در غیر اینصورت این مراجع مورد اعتماد نمی باشند و شما هم صدور گواهینامه شرکت خود را نباید به این مراکز بسپارید. بیشتر مراکزی که در حوزه گواهینامه ایزو بدون ممیزی فعالیت می کنند توسط مرکز اصلی در ایران تاسیس می شوند که این مراکز اصولا در کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیایی وجود دارد. متقاضیانی که می خواهند گواهینامه ایزو خود را دریافت کنند باید حوزه فعالیت خود را درابتدا مشخص نمایند تا بر اساس فعالیتی که شرکت دارد، سازمان گواهینامه مربوط به آن را برای شرکت صادر کند. سازمان هایی که گواهینامه بدون ممیزی را صادر می کنند برخی از استانداردهایی را که شرکت ها باید آنها را رعایت کنند را تشخیص می دهند و سپس گواهینامه ایزو مربوط به فعالیت آنها را صادر می نمایند.

اخذ فوری گواهینامه ایزو برای شرکت در مناقصات

چه گواهینامه هایی برای مناقصات نیاز است؟ اخذ فوری گواهینامه ایزو برای مناقصات چگونه است؟، گواهینامه ایزو بدون ممیزی جهت شرکت در مناقصات از کجا بگیرم؟، استاندارد های سیستم مدیریت، گواهینامه های مدیریتی کدام اند؟از کجا ایزو بگیریم، زمان دریافت ایزو چقدر است؟ اخذ گواهینامه ایزو سریع، هزینه گرفتن ایزو چقدراست؟، گواهینامه سیستم های مدیریتی اغلب شرکتها وسازمان ها برای شرکت در مناقصات نیاز مبرم به گواهینامه ایزو دارند تا جاییکه داشتن هر یک از گواهینامه های ایزو برای شرکت امتیاز محسوب شده و می تواند شرکت را پیروز مناقصه کند. نوع گواهینامه ISO لازم برای شرکت در مناقصات بستگی به زمینه فعالیت شرکت وهم چنین خواسته مناقصه گذار دارد. بیشترین گواهینامه های ایزو برای شرکت در مناقصات عبارتند از:

-   گواهینامه ایزو 9001 (سیستم مدیریت کیفیت ): گواهینامه ISO9001 به عنوان پایه و اساس تمامی استانداردها یکی از اصلی ترین گواهینامه های ایزو لازم برای شرکت در مناقصات است .استاندارد ایزو 9001 استاندارد جامعی است که پیاده سازی مداوم و صحیح و همچنین دریافت آن، باعث پیشرفت روزافزون شرکت خواهد گردید. گواهی نامه ISO 9001 به عنوان پرکاربرترین گواهینامه ایزو در مناقصات شناخته میشود.

 

نحوه‌ی استقرار، پیاده سازی و مستند سازی ISO 9001 : 2015 در یک سازمان:

در ویرایش جدید استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ، تفکر مبتنی بر ریسک، دانش سازمانی، محیط کسب‌وکار و شناسایی نیازهای ذی‌نفعان موضوعات جدید می‌باشند که سازمان باید به آن‌ها نیز توجه نماید.

استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ همانند سایر سیستم‌های مدیریتی دارای مراحلی می‌باشد :

  •  قبل از هر چیز ابتدا باید وضعیت شرکت و فرآیندهای تعریف شده را در غالب یک گزارش بررسی نموده و بفهمیم که سازمان و یا شرکت مورد نظر در حال حاضر، در چه جایگاهی قرار دارد. این گزارش به عنوان گزارش شناخت سیستم مدیریت، شناخته می‌شود.
  • قدم بعدی آموزش سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. به این معنی که باید نحوه‌ی استقرار و کاربرد این سیستم برای مدیران مجموعه مشخص و گویا باشد. با این کار مطمئن میشویم که تمام مدیران از خواسته های مدیریت کیفیت و همچنین مزایای آن با خبر و مطلع هستند
  • گام بعدی که به نحوی مهم ترین گام است، مستند سازی سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. در این گام فرم ها، روش اجرایی ها، دستورالعمل ها و…. متناسب با سازمان تدوین می‌گردند.
  • ممیزی سیستم مدیریت کیفیت، گام بعدی در این فرآیند می‌باشد که در صورت اجرای درست منجر به صدور گواهی نامه می‌شود

-  گواهینامه ایزو 14001 (سیستم مدیریت زیست محیطی) : گواهینامه ایزو 14001 نیز یکی از استانداردهای لازم برای شرکت در مناقصات است که بیشتر مورد توجه شرکت های پیمانکاریست و شرکت را ملزم به رعایت اصول ایمنی محیط زیست میکند.

 

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 14001 برای سازمان

  • کاهش هزینه‌ها با به‌کارگیری رویکرد استفاده مجدد و بازیافت
  • بهبود تصویر سازمان و اعتبار سبز در منطقه محلی و جامعه
  • کنترل و کاهش تاثیرات فعالیت‌های کسب‌وکار شما بر روی محیط‌زیست از طریق اجرای سیستم مدیریت محیط‌زیست

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 14001 برای مشتریان

اطمینان به مشتریان در خصوص عملکرد زیست‌محیطی و اشتراک‌گذاری مسائل محیط‌زیست با مشتریان ثبات حفظ و استمرار تفکر روبه‌جلو از طریق آگاهی سازمان به مسائل محیط‌زیست در جهت برآورده سازی مسئولیت اجتماعی

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 14001 برای کارکنان

افزایش انگیزه کارکنان در اهمیت دادن به محیط‌زیست خود افزایش آگاهی زیست‌محیطی در میان تمامی کارکنان ریسک‌های محیط‌زیست را به‌شدت کاهش داده و از ایجاد رویدادی بین کارکنان و محیط‌زیست محلی جلوگیری می‌کند

-    گواهینامه ایزو 45001 (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی) : ایزو 45001 استاندارد جامعی است که به کاهش خطرات محیط کار و رعایت بهداشت برای افراد حاضر در محل کار می پردازد. استاندارد ایزو 45001 در سال 2018 جایگزین 45001 گردید.

- گواهینامه HSE-MS : استاندارد اچ اس ای به عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط شناخته می شود. گواهینامه اچ اس ای به عنوان پرکاربردترین گواهینامه در مناقصات شرکت های پیمانکاری مورد استفاده قرار میگیرد. گواهینامه اچ اس ای در واقع ترکیب دو استاندارد ایزو 14001 و ایزو 45001 با عناوینی بیشتر است. اگر دو گواهینامه ایزو 14001 و گواهینامه ایزو 45001 با هم اخذ شوند نیازی به گواهینامه HSE نیست در صورتیکه می توان گواهینامه HSE را نیز به صورت همزمان با اخذ این دو استاندارد دریافت کرد.

-  گواهینامه IMS : گواهی نامه IMS یک اصطلاح است و در برخی موارد گواهینامه نیز صادر میگردد. IMS مختصر شده جمله Integrated management system به معنای سیستم مدیریت یکپارچه است. هنگامی که سازمان موفق شود سه استاندارد ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 45001 را دریافت نماید اصطلاحا گفته می شود سازمان موفق به اخذ گواهینامه IMS گردیده است. گواهینامه IMS نیز به عنوان یکی مهم ترین گواهینامه ها در مناقصات شناخته می شود .

زمان دریافت ایزو چقدر است؟

دریافت گواهینامه ایزو با توجه به تنوع مراجع صادر کننده بین چند روز تا چند ماه زمان می برد در حالی که برخی از مراجع یکروزه هم اقدام به صدور ایزو می نمایند که گواهینامه ایزو صادره ازاین مراجع دارای اعتبار کمتری نسبت به مراجع دیگر است. شما میتوانید در رابطه با اخذ فوری انواع گواهینامه ایزو از مشاوره رایگان کارشناسان شرکت سهاطوس بهره مند گردید.

جهت  اطمینان از اصالت و اعتبار گواهینامه استاندارد خود، از طریق کارشناسان دپارتمان استانداردهای بین المللی شرکت مشاور صنعتی سهاطوس میتوانید از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس جهت ارتباط با کارشناسان 09120925682

گواهینامه ایزو

تشخیص ایزو تقلبی از گواهینامه اصل

گواهینامه مدیریت

مراکز تشخیص گواهینامه معتبر

گواهینامه ایزو جهت مناقصات

نحوه پیاده سازی

گواهینامه بدون ممیزی

نمونه گواهینامه اصل